Ženeva 2. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Pre naše zdravie , ako sa ukázalo, význam nielen dĺžka a kvalita spánku, ale aj naše sny. Tím vedcov z Ženevskej univerzity uverejnil článok Strachy počas spánku a bdenia: dôkaz afektívnej homeostázy deň/noc

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vykonali dva pokusy za účelom podrobnej analýzy mozgovej aktivity spiaceho človeka. Pri jednom z nich objavili dve oblasti v mozgovej kôre spojenné s vznikom pocitu strachu počas spánku. Je to pásový záhyb a ostrovček.

Ostrovček je mozgová štruktúra súvisiaca s formovaním vedomia a emócií. Pásový záhyb je časť mozgu majúci na starosti správanie a pohybové reakcie v nebezpečnej situácii. Bolo vopred známe, že sa tieto oblasti zaktivizovali pri prežívaní strachu v bdelom stave. Teraz sa vedcom podarilo dokázať, že rovnaké úseky kôry aktívne počas nočnej mory.

Pri druhom pokuse zistili psychiatri a neurológovia s pomocou špeciálneho zariadenia, že ľudia, ktorí mali nočné mory, prejavovali menší nepokoj cez deň, keď im ukázali nepríjemné obrázky.

Vedci dospeli k záveru, že existuje zjavná súvislosť medzi zážitkami počas spánku a reakcií na stres v bdelom stave.

Takže ľudia vlastne tieto nočné mory doslova potrebujú. S pomocou hrôzy v spánku sa mozog pripravuje na reakcie na skutočné „hrôzy.

Nočné mory ale majú tiež inú funkciu, o ktorej hovoril v rozhovore pre Sputnik odborník z neurologopedického strediska Nad dúhou, neuropsychológ Kubat Kanimetov: Na spánok sa máme pozerať ako na zrkadlo života, preto nesmieme ignorovať ani nočné mory, ani príjemné sny. Pokiaľ ide o lekárstvo, sú nočné mory spojené s negatívnymi zážitkami ľudí v reálnom živote.

Existujú nočné mory vyvolané výhradne telesným zdravím, zdravotnými príčinami. Nočná mora môže vzniknúť pri poruchách štítnej žľazy, pri hormonálnych poruchách. Navyše ľudia v dnešnom svete spia málo a nekvalitne.

Nehľadiac na to, že človek môže spať 8-10 hodín, má nedostatok hlbokého spánku. S pomocou merania bolo zistené, že keď je človek nevyspatý, jeho organizmus si neodpočinul a nezískal nové sily,vysvetlil vedec.

Nedostatok alebo zlá kvalita spánku je skutočný problém v súčasnom svete. Nedostatok spánku môže mať smutné následky: obezitu, riziko vzniku infarktu a mozgovej mŕtvice a tiež deštrukciu mozgu.

Neuropsychológ Kubat Kanimetov odporúča pre kvalitný spánok bez nočných môr elementárne pravidlá: presný harmonogram, žiadne zlozvyky, zdravý spôsob života. to dosť jednoduché veci. Ale ako je občas ťažké ich dodržať.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj