Nitra 20. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:Maxpixel)

Kostolné krypty a ďalšie priestory, ktoré nie sú bežne verejnosti prístupné, otvoria počas Noci kostolov v Nitre, ktorá bude v piatok 24. mája. Záujemcovia budú môcť navštíviť chrámy a modlitebne, kláštory, kláštorné dvory a dozvedieť sa o histórii týchto miest

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Projekt chce prezentovať nielen vzácne budovy, interiéry, sochy a obrazy kostolov, ale aj iné kultúrne dimenzie kresťanstva, ktoré majú celospoločenský dosah. Návštevníci budú mať možnosť stretnúť sa v jedenástich chrámoch s náboženstvom prostredníctvom rozhovoru, hudby, umenia či zážitku,“ uviedla Ľudmila Synaková z nitrianskej radnice. Noc kostolov ohlásia zvony vo vežiach nitrianskych chrámov, ktoré sa rozozvučia od 17:50 do 18:00.

V ruinách Zoborského kláštora – Kostole svätého Jozefa sa program začne o 18:00 ekumenickou bohoslužbou za účasti kresťanských cirkví pôsobiacich v Nitre. Zoborský skrášľovací spolok, ktorý sa stará o záchranu tejto národnej kultúrnej pamiatky, po nej pozýva na Ekuménu – diskusné fórum a program s názvom Trubadúri, ktorý prinesie hudbu a slovo stredoveku. Deň uzavrie o 21:00 večerná prehliadka areálu s pátrom Filipom. Návštevníkom odporúčajú priniesť si baterky. V prípade nepriaznivého počasia sa program uskutoční v Kaplnke svätého Svorada v Špecializovanej nemocnici svätého Svorada Zobor.

Bazilika svätého Emeráma na Nitrianskom hrade ponúkne koncert katedrálneho spevokolu i prehliadku kostola s odborným výkladom. Františkánsky Kostol svätého Petra a Pavla v podhradí pozýva návštevníkov na prehliadku svojich priestorov s možnosťou návštevy krypty pod kostolom. Koncertom evanjelického spevokolu, spoločným spevom piesní, prednáškami a diskusiami sa bude prezentovať evanjelický Kostol Svätého Ducha. Od 20:00 tu bude prednáška spojená s diskusiou Katolíci a evanjelici na ceste k jednote, ktorú bude viesť emeritný biskup Július Filo. Kostol Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii ponúkne voľnú prehliadku kostola a krypty s premietaním obrazov z histórie Kalvárie.

Dom Cirkvi bratskej na Kráľovskej ceste pripravuje od 18:00 do 23:00 grilovanie na nádvorí a tiež prednášku na tému Márnotratný Boh: milosť pre bezbožníkov a moralistov. V Kostole Navštívenia Panny Márie na Farskej ulici bude celosvetový evanjelizačný projekt v podaní študentov Spojenej katolíckej školy v Nitre.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj