Nikaragujská vláda sľúbila prepustiť zadržiavaných demonštrantov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Managua 21. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Misha Japaridze)

Nikaragua v priebehu 90 dní prepustí všetky osoby, ktoré boli zadržané počas 11 mesiacov trvajúcej politickej krízy a s ňou spojených protivládnych protestov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke nikaragujský prezident Daniel Ortega

Nikaragujský prezident Daniel Ortega tak vyhovel opozícii, ktorá si takýto krok stanovila ako podmienku pokračovania v dialógu zameranom na riešenie politickej krízy v krajine.

Mimoriadny vyslanec Organizácie amerických štátov (OAŠ) pre Nikaraguu Luis Ángel Rosadilla na tlačovej konferencii uviedol, že Ortegova vláda súhlasila s prepustením “všetkých ľudí zadržaných v súvislosti s protestmi”, ktoré sa začali vlani v apríli.

Nepokoje v Nikarague si vyžiadali najmenej 500 obetí na životoch a viac ako 700 osôb tamojšie úrady zadržali.

Násilné protesty spustilo rozhodnutie prezidenta Daniela Ortegu vlani v apríli znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v odvodových príjmoch. Išlo o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov upustil, prepukli celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj