Bratislava 7. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Foto:TASR-Martin Baumann)

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák stretne s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) a tými, ktorí v mene rezortov obrany a diplomacie rokujú o obrannej spolupráci s USA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

“Zachytil som niekoľko vyhlásení SNS, preto som stretnutia inicioval,” cituje portál slová Lajčáka, ktoré predniesol pred stredajším rokovaním vlády.

“Nebudem to verejne komentovať predtým, než si sadneme. Stále vychádzam z toho, že programové vyhlásenie vlády platí a že všetci poslanci Národnej rady (NR) SR nezabudli na to, že je Slovensko členským štátom NATO, “pokračoval minister.

Podľa portálu sa Lajčák nechce pridávať k mediálnym špekuláciám ohľadom amerických vojsk na Slovensku. “Niekto musí v tejto krajine zostať triezvy, napriek tomu, že sa blížia prezidentské voľby,” poznamenal.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň zdôraznil, že Slovensko je suverénnym štátom, ktorému nikto nemôže vnútiť niečo, čo samo nechce.

“V tomto duchu vedieme aj rokovania o obrannej spolupráci,” konštatoval. Pripomenul tiež, že dohodnutý text bude predložený medzirezortnému pripomienkovému riadeniu, vlády a potom tiež NR SR.

Ak niekto tvrdí, že sa tu vedú nejaké rokovania za chrbtom, tak buď nevie o čom hovorí, alebo to vie, ale v tom prípade klame,” okomentoval vec minister. Zároveň sa však pýta, či Maďarsko, ktoré už rokovania o dohode úspešne ukončilo, je alebo nie je suverénnym štátom.

Dohoda o obrannej spolupráci (DCA) s USA umožní rozšírenú obrannú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi. Táto dohoda je zároveň podmienkou finančného príspevku USA na modernizáciu leteckých základní Sliač a Kuchyňa, a to v hodnote 46 miliónov dolárov v rámci takzvanej Európskej iniciatívy odstrašovania (EDI – European Deterrence Initiative, pozn. Red.). To však kritizoval podpredseda SNS Jaroslav Paška.

“SNS podporuje zdržanlivý postoj Ministerstva obrany SR voči podnetom a iniciatívam USA, ktoré si prostredníctvom projektov niekoľkomiliardovej a Kongresom schválenej vojenskej pomoci, ktorá je určená pre štáty situované na východnej hranici NATO, začínajú v tejto časti Európy postupne rozmiestňovať (na základe bilaterálnych dohôd) vlastné vojenské technologické a logistické základne, “uviedol.

O podozrenie, že Slovensko s USA jedná o rozmiestnení amerických vojsk na svojom území, hovoril aj prezidentský kandidát Eduard Chmelár.

Európsku iniciatívu odstrašovania ako prvý v roku 2016 predstavil vtedajší prezident USA Barack Obama. Stalo sa tak na summite NATO vo Varšave. V rámci summitu bola pomoc ponúknutá najmä krajinám tzv. Východného krídla Aliancie. Iniciatívu podporil aj súčasný prezident USA Donald Trump, ktorý schválil návrh jej rozpočtu na fiškálny rok 2018 pre niektoré členské krajiny NATO.

Podobné ponuky zo strany USA boli okrem Slovenska, Islandu a Nórska ponúknuté tiež Maďarsku, Lotyšsku, Estónsku, Rumunsku, Malte, Luxembursku či Bulharsku. Už v minulosti bolo letisko Sliač pomocou finančných prostriedkov NATO zmodernizované.


Zdroj