Bratislava 14. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa pre novelu Civilného mimosporového poriadku obrátila na Európsku komisiu (EK). Ako uviedla pre agentúru SITA, Európska komisia by v tejto súvislosti mala zasiahnuť, keďže hrozí, že zo Slovenska sa stane raj pre únoscov detí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Lucia Ďuriš Nicholsonová

Novela povoľuje podanie žaloby na obnovu konania proti právoplatnému uzneseniu v konaní o návrat maloletého dieťaťa do cudziny vo veciach neoprávneného premiestnenia alebo zadržania. Podľa Nicholsonovej však táto novela umožní špekulantom umelo naťahovať súdne spory týkajúce sa únosov detí a zo Slovenska sa môže stať územie chrániace nie najlepší záujem detí, ale únoscov.

„Tým, že novela umožňuje vstupovať účastníkom do konania o návrate maloletého do cudziny návrhom na obnovu konania, je v rozpore s najlepším záujmom dieťaťa, lebo neúmerným preťahovaním konania na súde zvyšuje právnu neistotu dieťaťa,“ vysvetľuje europoslankyňa.

Ako ďalej informuje, podľa údajov EK aktuálne trvá konanie o návrate dieťaťa uneseného jedným z rodičov cez hranice 24 týždňov. „Prijatím novely slovenského Civilného mimosporového poriadku nastala paradoxná situácia, keďže kým Brusel aktuálne prijal viaceré úpravy, ktoré by mali zabezpečiť lepšiu ochranu práv detí, Slovensko umožnilo špekulatívnymi návrhmi na obnovu konania naťahovať súdne spory týkajúce sa ich návratu do cudziny,“ objasňuje Nicholsonová.

Od EK preto žiada, aby zaujala jasný postoj k tejto novele. „Zo Slovenska sa totiž môže stať krajina umožňujúca únoscom maloletých detí obchádzať Haagsky dohovor,“ konštatuje europoslankyňa a očakáva, že EK bude mať záujem na zbieraní štatistických údajov z jednotlivých členských štátov o tom, ako dlho trvajú súdne konania o návratoch maloletých detí a či sa vedú v najlepšom záujme detí, teda aj v súlade s právom EÚ.

„Pokiaľ nie, EK by mala mať k dispozícii účinné mechanizmy na vyvodenie sankcií a na nápravu konaní, ktorých predmetom sú najzraniteľnejšie skupiny – maloleté deti,“ dodáva Nicholsonová.

Návrh novely Civilného mimosporového poriadku predložili nezaradení poslanci NR SR Martina Šimkovičová a Peter Marček. Legislatívny návrh podľa predkladateľov vychádzal z prirodzenej nutnosti chrániť životy maloletých detí a konať v súlade s ich najlepším záujmom a presvedčením. Poslanci NR SR návrh schválili na aprílovej schôdzi parlamentu.

Vtedajší prezident SR Andrej Kiska ho však vetoval, keďže podľa neho zákon nepresadzuje najlepšie záujmy dieťaťa. Parlament prezidentovo veto prelomil a novelu schválil. Veľkým kritikom tejto novely je poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová, podľa ktorej takáto zmena zákona spôsobí v našich podmienkach to, že Slovensko sa stane epicentrom únoscov detí.

„Budeme krajinou, ktorá bude únoscom zabezpečovať beztrestnosť a legalizáciu únosov detí. Novelu tohto zákona si u poslankyne Šimkovičovej zjavne objednal veľmi konkrétny únosca dieťaťa alebo jeho právny zástupca. O tomto prípade som veľmi podrobne informovaná a viem, že únosca a jeho právny zástupca použili už niekoľkokrát také nástroje, ktoré by boli v právnom štáte považované za závažné prestúpenie zákona,” vyhlásila ešte v marci pred rokovaním parlamentu o tejto novele Blahová.

Novela zákona Civilného mimosporového poriadku je účinná od 1. júna.

Poslanec Marček viedol v minulosti s Nichoslonovou viaceré verejné spory. “To, čo predvádza, je hanba,” povedal Marček o podpredsedníčke parlamentu v novembri 2018. Ďuriš Nicholsonová má podľa neho problém ukázať maturitné vysvedčenie, preto podľa Marčeka nemá právo dávať návrhy na odvolávanie “kohokoľvek z našich kolegov poslancov s akýmkoľvek titulom”.

Marček verejné poukázal aj na obvinenie Nicholsonovej z prostitúcie, ktoré Nicholsonová označila za podvrh a pokus o diskreditáciu, keď podľa nej aj kanadská polícia potvrdila, že ide o sfalšovaný dokument.

Poslanec Marček tiež uviedol: „Zatiaľ sme z úst tejto vysokopostavenej ústavnej činiteľky nepočuli, že by vyvrátila možné prepojenie na cudzie tajné služby. Hovorí sa to minimálne o MI6 v súvislosti s jej exmanželom. Ten sa záhadne objavuje v krízových celospoločenských zlomoch ako bola kauza Gorila, či naposledy kauza vraždy novinára. Obe udalosti majú totožný scenár, vyvolali masové protesty, nepokoje, ale aj rovnaký priebeh: hlavný aktér Tom Nicholson sa po nich vyparil“ (viac v článku).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj