Bratislava 29. decembra 2018 (HSP/Foto: Twitter)

Ďalší tradičný vianočný „darček“ pre Rusko v podobe sankcií a predsilvestrovská americká rozprávka – Strašiak, ktorá zaznela zo stránok médií (Hospodárske noviny, 21.12. 2018) podnietili Deda Mráza z Ruska obrátiť sa na autorov týchto diel s prianím do Nového roka. Spočiatku sme sa chceli poradiť so Santa Clausom, ale bohužiaľ bol nedávno zrušený pánom Bieleho domu …

A. L. Fedotov – veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku

Po prvé, nebolo by od veci naučiť sa dobre čítať a lepšie chápať prečítané a dianie vo svete. Napríklad, dohody z Minska. Je nutné uvedomiť si konečne, že Rusko, podľa dohôd, nemá viac záväzkov, ako ich majú Francúzsko a Nemecko, ktoré navyše solidárne s USA zodpovedajú za tragický priebeh udalostí roku 2014 a podnietenie občianskej vojny na Ukrajine. Táto vojna pokračuje aj dnes a západní patróni Kyjeva sú schopní premeniť ju na ešte krvavejšiu.

Po druhé, pochopiť, že agresiou a porušovaním zákona je invázia cudzích ozbrojených síl alebo námorníctva na územie cudzieho štátu, v tomto prípade – ukrajinských plavidiel do ruských územných vôd. Pripomeňme si, že podobné akcie podnikali USA voči Juhoslávii, Iraku, Líbyi, Sýrii a ďalším štátom. Výsledok poznajú všetci – krv, utrpenie a devastácia. Kým tam, kde vládne orgány pozvali Rusko – je mier a návrat k normálnemu životu: v Sýrii bol potlačený ISIS, obnovuje sa starobylá Palmýra, obyvatelia Aleppa prvýkrát po mnohých rokoch oslávili Vianoce.

Navyše Dedo Mráz odporúča zvládnuť logiku a naučiť sa rozlišovať medzi príčinou a následkom. Napríklad pochopiť, že rast amerického vojenského rozpočtu zo 718. na 750. miliárd dolárov a zníženie vojenského rozpočtu Ruska zo 46. na 34. miliárd je obrovským rozdielom nielen vo finančnom vyjadrení, ale najmä vo filozofii vojenskej politiky. Z tohto môžeme konštatovať, koho sa treba obávať a koho treba zdržiavať.

A teraz o logike, peniazoch a „zhubnom“ plyne ako hlavnom námete americkej rozprávky o „Nord Stream – 2“, kde sa všetko scvrklo na banálne presadzovanie trhu pre kvapalný zemný plyn z Ameriky.

Náš Dedo Mráz sa z duše zasmial. Ďakujeme za úprimnosť! Od toho by sa dalo odpichnúť. Oddávna je známe, že čestnú ekonomickú a energetickú súťaž hegemón nikdy neobľuboval, a v súčasnosti si ju naši americkí partneri zrejme ani nemôžu dovoliť. Koniec koncov, Washington potrebuje peniaze na nadpozemský vojenský rozpočet aj drahá Veľká mexická stena je len začiatok, na stole v Bielom dome majú mnoho ďalších obrovských projektov.

Možno naši kolegovia v zámorí oľutovali peniaze – náklady na projekt SP-2 sú 9,5 miliardy USD. Oni veď len tlačia bankovky, ale my ich utrácame „bez povolenia“ a dokonca aj na projekty, užitočné pre Európu. Ako sa hovorí v Rusku – „lakomosť hrdúsi“.

A keďže usudzujeme o spoľahlivosti partnerstva a poctivosti vedenia, diskusia o týchto témach podľa Deda Mráza je pod jeho dôstojnosť. Celý svet je svedkom skutočnosti, že za posledných 15.-20. rokov slová ruského vedenia neodporovali jeho činom, a sľuby v ekonomickej a vojensko-politickej sfére sa plnia dnes a budú sa plniť aj v budúcnosti, či sa to niekomu páči alebo nie. Samozrejme, každý si to môže porovnať s pravidelnými hláškami na Twitteri tých, ktorí majú „sedem piatkov v týždni“.

Počas celého obdobia dodávok ruského plynu do Európy nedošlo k žiadnym odstávkam alebo porušeniu záväzkov z našej strany. Avšak, v roku 2009 došlo ku krádeži plynu zo strany Ukrajiny. Všetko jej bolo odpustené, veď sú proti Rusku. Ak je takáto „kovbojská logika“ niekomu po chuti, je to ich problém, nie náš. Stojíme si za svojim slovom!

A na záver. Dedo Mráz radí, aby sa konečne pochopila skutočnosť, že neustále silnejúci nátlak USA na všetky štáty nevynímajúc spojencov z NATO, sa dobre neskončí. Prehľad akcií USA za posledných 70. povojnových rokov to názorne dokazuje. Sú deštruktívne a pre medzinárodné spoločenstvo sú čoraz nebezpečnejšie. Na rozdiel od vysokého tlaku plynu dodávaného potrubím z Ruska do Európy a ďalších krajín euroázijského kontinentu s ktorými žijeme bok po boku mnohé stáročia a vždy si nájdeme vzájomne prospešné riešenia a vzájomne prospešné spoločné projekty.

Šťastný Nový rok! Mier, dobro a šťastie pre všetkých!

A. L. Fedotov, veľvyslanec Ruska


Zdroj