Londýn 28. marca 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Britské úrady zamietli azyl dvoma Iráncom, ktorý museli opustiť svoju vlasť, pretože konvertovali na kresťanstvo a boli v krajine prenasledovaní. Iráncovi, ktorý požiadal o azyl v roku 2016, bola jeho žiadosť zamietnutá po tom, čo vládni úradníci vyhlásili, že jejho konverzia z islamu je „nekonzistentná“ s jeho tvrdením, že kresťanstvo je mierové náboženstvo. Svoje tvrdenia opreli títo “biblisti” o citácie z biblie. Ďalšia Iránka zas verila v Ježiša “príliš málo”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V zdĺhavom a „neuveriteľne urážlivom“ liste, ktorý zaslali ako vyjadrenie odmietnutia, odkazujú na šesť pasáží z Biblie tvrdiac, že kniha Zjavenia je naplnená „obrazmi pomsty, skazy, smrti a násilia“.

V záverečnom vyjadrení dokonca píšu:„Tieto príklady nie sú v súlade s vaším tvrdením, že ste konvertovali ku kresťanstvu po tom, čo ste zistili, že ide o„ mierové “náboženstvo, na rozdiel od islamu, ktorý prezentuje násilie, zlosť a pomstu.“

“Erudovaní biblisti”

Úrady v odmietajúcom posudku, podľa denníku Telegraph, tiež citovali slová Ježiša Krista z Matúšovho evanjelia. “Nemyslite si, že som prišiel, aby som na zem priniesol pokoj. Neprišiel som priniesť pokoj, ale meč.“

Kontroverzný prípad medializoval Nathan Stevens, ktorý sa zaoberá problematikou prisťahovalectva v spoločnosti Fadiga & Co Solicitors. Stevens na Twitteri zverejnil výňatky z listu, ktorý považuje zasilno urážlivý.“ Podľa jeho slov je z takéhoto vyjadrenia „skutočne šokovaný.“

“Nech sú vaše názory na vieru akékoľvek, vládny úradník nemôže vybrať odseky zo svätej knihy a použiť ich k tomu, aby znehodnotil cudzie rozhodnutie prestúpiť na inú vieru.” Podľa neho sa jeho klient proti rozhodnutiu odvolá a podá na ministerstvo vnútra sťažnosť.

Do debaty sa zapojila aj cirkev. Durhamský biskup Paul Butler, ktorý zastupuje biskupov v Snemovni lordov v záležitostiach týkajúcich sa prisťahovalectva, azylu a utečencov, prirovnal odmietavý list k správe vlády o zmene klímy.

„Som veľmi znepokojený tým, že vládne oddelenie by mohlo určiť budúcnosť inej ľudskej bytosti na základe nepochopenia textov a praktík náboženských spoločenstiev. Ak použijete výňatky z Knihy Zjavenia, aby ste mohli tvrdiť, že je kresťanstvo násilné náboženstvo, je to ako by ste argumentovali tým, že správa vlády o vplyve klimatických zmien obhajuje sucho a záplavy.”

Ministerstvo vnútra v reakcii na vlnu kritiky uznalo, že je rozhodnutie v rozpore s jeho politikou a prípadom odmietnutej konvertitky sa chce zaoberať od začiatku. Podľa Butlera je toto rozhodnutie správne, ale myslí si, že najväčší problém  je v „náboženskej gramotnosti jednotlivých úradníkov.“ Podľa neho oddelenie potrebuje „radikálnu“ zmenu v chápaní všetkých náboženstiev.

Neuveriteľný cynizmus

Stephens tiež koncom minulého týždňa podľa stanice BBC informoval, že britské úrady zamietli ďalšiu žiadosť o azyl, iránskej konvertitky a to s podobným odôvodnením. “Pri svojom azylovom pohovore ste tvrdila, že je Ježiš vaším spasiteľom. Priznala ste však, že vás nie je schopný zachrániť pred iránskym režimom. Preto si myslíme, že vaša viera nie je dosť silná,“uviedli úrady.

Žena však uviedla, že jej išlo kvôli odstúpeniu  od islamu o život. “Potom, čo som konvertovala, sa zmenila situácia v krajine a vláda po mne začala pátrať. Ak niekto v mojej krajine konvertuje ku kresťanstvu, trestom je smrť,” opísala žena.


Zdroj