Neurofyziológovia skúmali slobodnú voľbu ľudí

Bratislava 12. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Tím neurológov z Austrálie, Holandska a Nemecka informoval o tom, akým spôsobom obyčajní ľudia robia voľbu, keď existujú rovnako dôležité alternatívne možnosti. Vedci predstavili svoje závery v článku publikovanom 10. decembra v The Journal of Neuroscience

Ilustračné foto

“Väčšina teórií ohľadom prijatia rozhodnutia predpokladá, že vždy vyberáme tú najlepšiu variantu z ponúkaných na základe množstva udržateľných preferencií. Ale čo sa stane, keď sú všetky možnosti rovnako zaujímavé? ”

Podľa vedcov nie sú preferencie ľudí stabilné a nemenné, ale dynamické a dočasné. Inými slovami sa menia v “režime on-line” v priebehu rozhodovania. Voľba ľudí môže byť transformovaná v závislosti od situácie pod vplyvom vonkajších faktorov. Takáto “úprava” preferencií je spôsobená aktivitami v oblasti dorzolaterálnej prefrontálnej oblasti mozgu, hovorí sa v spoločnej štúdii vedcov .

Problémy v priebehu rozhodovania zaujímali ľudstvo od staroveku. Neurofyziológovia dúfajú, že ďalšie výskumy v tejto oblasti pomôžu lepšie porozumieť tomu, ako prijímať rozhodnutia v “slepej uličke” a ako presne dochádza k zmene názorov v okamihu rozhodovania.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj