Jeruzalem 17. júla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)

Benjamin Netanjahu sa 20. júla stane najdlhšie slúžiacim premiérom Izraela. Upevní si tak pozíciu najdominantnejšej sily izraelskej politiky svojej generácie. Prekonal škandály, krízy a konflikty, vyhrával voľby za voľbami aj napriek tomu, že krajina je čoraz viac polarizovaná

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Benjamin Netanjahu

Jeho podporovatelia na jeho politike oceňujú to, že Izrael je bezpečnou a prosperujúcou krajinou, zachoval jeho židovský charakter a posilnil jeho medzinárodné postavenie.

Kritici, naopak, tvrdia, že zmaril nádeje na mier s Palestínčanmi a svojimi útokmi na arabskú menšinu a ľavicových oponentov rozdelil spoločnosť. Rovnako mu vyčítajú, že do politiky vniesol korupciu. Avšak keď 20. júla prekoná jeho 13 rokov v úrade dĺžku vládnutia zakladateľa Izraela Davida Ben-Guriona, všetci sa zhodnú na tom, že Netanjahu zanechal v Izraeli trvalú stopu.

Práve v čase tohto míľnika však izraelský premiér čelí snáď doteraz najväčšej politickej kríze v jeho kariére. Po neúspechu pri zostavení parlamentnej väčšiny po aprílových voľbách si krajina 17. septembra voľby zopakuje.

Nasledujúci mesiac ho čaká vypočutie pred generálnym prokurátorom, ktorý odporučil obžalovať Netanjahua za korupčné kauzy. Ak padnú formálne obvinenia, môže to znamenať jeho koniec na poste izraelského premiéra.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj