Washington 28. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Abir Sultan,Majdi Mohammed)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu požiada v nedeľu svoj kabinet, aby schválil jeho plán na anexiu častí Západného brehu. Oznámil to v utorok Netanjahuov hovorca Jonathan Urich, informovala agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na kombosnímke Benjamin Netanjahu a Mahmúd Abbás

Podľa nej sa Urich takto vyjadril na Twitteri krátko po tom, čo americký prezident Donald Trump na spoločnej tlačovej konferencii s izraelským premiérom v Bielom dome navrhol vznik palestínskeho štátu ako súčasť svojho mierového plánu pre Blízky východ.

Plán okrem iného predpokladá, že strategické údolie Jordánu a všetky izraelské osady budú pod izraelskou kontrolou, poznamenala AP.

Americký veľvyslanec v Izraeli David Friedman v reakcii na mierový plán vyhlásil, že Izrael nemusí pri anexii židovských osád na západnom brehu Jordánu vyčkávať. Píše o tom agentúra AFP.

Jordánsko naopak podľa agentúry AP pred anexiou „palestínskych území“ varovalo. Riešením môže byť iba návrat k hraniciam spred šesťdňovej vojny v roku 1967.

Spojené kráľovstvo v utorok mierový plán pre Blízky východ amerického prezidenta Donalda Trumpa opatrne privítalo. Hovorca premiéra Borisa Johnsona vyhlásil, že „plán môže znamenať krok vpred“. O „jednoznačne vážnom návrh“ hovoril britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.

Námestník ruského ministerstva zahraničných vecí a osobitný vyslanec ruského prezidenta pre Blízky východ a africké krajiny Michail Bogdanov vyhlásil, že Rusko plán „bude analyzovať“. Podľa neho je dôležité vypočuť si takisto názor Palestínčanovov a Arabov.

Izraelská liberálna mimovládna organizácia Peace Now vyhlásila, že Trumpov plán „nie je životaschopný“ a je „odtrhnutý od reality“. Trumpovo riešenie podľa nich neprinesie stabilitu.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás odmietol mierový plán. Abbás sľúbil, že tento plán „neprejde“, informovala agentúra AFP.


Abbás to vyhlásil v meste Ramalláh na západnom brehu Jordánu po stretnutí rôznych palestínskych frakcií vrátane islamistickej skupiny Hamas, ktorá sa zaviazala „vzdorovať tejto dohode vo všetkých jej formách“.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj