Budapešť 4. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Zsolt Szigetvary)

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) za maďarskú vládnu stranu Fidesz budú môcť pokračovať vo svojej činnosti ako plnohodnotní členovia vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP) aj napriek tomu, že EPP v marci pozastavila členstvo tejto strane. Uviedol to v utorok ľavicový denník Népszava

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Ak sa europoslanci rozhodnú, že chcú pokračovať vo svojej práci v rámci EPP, tak aj napriek pozastaveniu členstva ich strany v tejto kresťanskodemokratickej politickej skupine budú môcť pokračovať, dokonca môžu získať aj vedúce pozície v parlamente či v odborných výboroch, uviedli nemenované zdroje pre Népszavu.

Frakcia EPP bude mať v stredu ustanovujúcu schôdzu v Bruseli, na ktorej si zvolí staronové predsedníctvo – potvrdí na poste predsedu Manfreda Webera a zrejme aj znovuzvolených doterajších členov vedenia. Na svojom podpredsedníckom poste zostane aj József Szájer z Fideszu, ak sa o túto funkciu bude uchádzať a ak dostane potrebný počet hlasov. Poslanci sa musia prihlásiť do predsedníctva v utorok dopoludnia.

K pozastaveniu členstva Fideszu v EPP došlo 20. marca v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.

Viaceré členské strany EPP požadovali vylúčenie Fideszu z tejto najväčšej európskej politickej rodiny, k čomu napokon nedošlo aj vzhľadom na nadchádzajúce eurovoľby.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj