Jeruzalem/Záhreb 11. januára 2019 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

USA zablokovali predaj 12 starších zmodernizovaných izraelských stíhačiek F-16 do Chorvátska požadujúc, aby bola zo strojov najprv odstránená moderná elektronika inštalovaná z amerických peňazí. No takto “očesané” lietadlá však Chorváti nechcú

Na archívnej snímke izraelská stíhačka F-16

“Ministerstvo obrany pripisuje veľký význam prehĺbeniu spolupráce medzi Izraelom a Chorvátskom a iniciovalo projekt F-16, ktorý zahŕňa izraelské know-how a technológie, profesionálne uskutočňované v rámci dohody GTG medzi oboma krajinami,” uviedol podľa The Jerusalem Post generálny riaditeľ na izraelskom ministerstve obrany Udi Adam počas návštevy Záhrebu.

“Chorvátsko konalo profesionálne a rozumne po celú dobu. Bohužiaľ sme nedokázali realizovať dohodu kvôli problémom, ktoré sa nedali očakávať a nie sú pod kontrolou týchto krajín,” dodal.

Chorvátsko, člen NATO, chcelo kúpiť 12 použitých 25- až 30-ročných stíhačiek F-16 Barak od Izraela s cieľom nahradiť starnúce sovietske MiG-21 pôvodne uvedené do prevádzky ešte v roku 1959. Stíhačky boli pôvodne kúpené od USA a Izrael ich technológiu len modernizoval.

Washington údajne trval na tom, že sa pred predajom do Chorvátska musia vrátiť do takého stavu, v ktorom boli predané Izraelu, čiže bez vyspelých elektronických systémov.

Ale práve tieto sofistikované elektronické a radarové systémy boli rozhodujúcim faktorom pri rozhodovaní sa Chorvátska pre kúpu stíhačiek z Izraela, a nie priamo od USA, ktorých nahnevalo, že Izrael bude nespravodlivo profitovať z dohody, a navyše tu šlo aj o práva duševného vlastníctva. Chorvátsko dalo Izraelu čas do 11. januára, aby si vyriešilo dohodu s Washingtonom.

A tak izraelský minister obrany najnovšie potvrdil, že po mesiacoch meškania je dohoda vo výške okolo 500 miliónov dolárov medzi Izraelom a Chorvátskom o nákupe bojových stíhačiek F-16 oficiálne zrušená kvôli “nepredvídaným problémom”.

Chorvátsky minister obrany Damir Krstičevič k tomu dodal, že “Izrael bohužiaľ nemôže dostať adekvátny súhlas USA na dodanie lietadiel F-16”.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa tiež snažil presadiť dohodu s USA a nastolil túto tému aj pri stretnutí s ministrom zahraničných vecí USA Mikeom Pompeom v Brazílii, no ten podľa správ nemohol presadiť zmenu amerického postoja. Izraelská strana nedohodla nič ani s ministrom obrany USA Jamesom Mattisom.

Podľa webu Axios ide o “jeden z najzávažnejších rozporov” medzi Izraelom a USA od nástupu Trumpa do funkcie. Pentagon a predstavitelia ministerstva zahraničných vecí tvrdili, že predajom 12 stíhačiek F-16 Izrael využíva výhody USA, aj keď sú modernizované izraelskou technológiou.

Agentúra AFP k celej záležitosti dodáva, že Záhreb sa nakoniec necíti byť poškodený, pretože “žiadna dohoda medzi Izraelom a Chorvátskom nebola podpísaná a nebudú z toho žiadne finančné škody”.

Chorvátsko s nákupom stíhačiek oslovilo verejnou súťažou okrem Izraela aj niekoľko ďalších krajín vrátane Grécka, Južnej Kórey, Švédska a USA.

Miestne médiá špekulujú o tom, že Chorvátsko by teraz mohlo buď začať rozhovory so Švédskom, ktorého ponuka bola druhá najlepšia, aby im dodalo svoje Gripeny, alebo pokúsiť sa o dosiahnutie priamej dohody s USA.


Zdroj