Praha 13. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)

Bývalý veľvyslanec Českej republiky na Ukrajine a politík Jaroslav Bašta v komentári pre portál Prvnizpravy.cz premýšľa o novom politickom kurze Ukrajiny, ktorý nastane potom, čo sa vlády ujme nový prezident

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jaroslav Bašta

Prezidentské voľby na Ukrajine rozdelili ukrajinskú spoločnosť na dve nerovnaké časti. Koalícia, ktorá v roku 2004 a 2014 zvrhla prezidenta Janukovyča, už neexistuje.

Aprílové voľby ju definitívne rozdelili na dve nerovnako veľké časti, ktoré sú navyše dosť jednoznačne teritoriálne vymedzené. Radikálni zástancovia násilnej ukrajinizácie držia svoju pozíciu iba vo Ľvove a Ternopyle, teda v Haliči, ich odporcovia či stúpenci tolerantného prístupu prevládajú všade inde, najviac samozrejme na východe. Revolúcia skončila a nastáva čas zúčtovania, čiže (ako to nazývajú v Haliči) revanšu,píše Bašta.

, ktorí hlasovali pre Zelenského, tak vyjadrili protest nielen proti politike Petra Porošenka, ale aj proti politickému smerovaniu Ukrajiny, ktoré trvá od roku 2004 od začiatku Oranžovej revolúcie. Novozvolený prezident tak bude konať na základe očakávania tých, ktorí pre neho hlasovali, domnieva sa Bašta.

Vzhľadom na to, že k tradíciám ukrajinskej politickej kultúry nepatrí snaha o kompromis, ale presadzovanie politiky silou, dá sa očakávať veľmi búrlivý vývoj, predpovedá politik.

A existujú už aj isté dôkazy, ktoré jeho odhady potvrdzujú. Nedávno bol súčasný prezident Ukrajiny Petro Porošenko predvolaný na súd na výsluch. Ten sa týkal smrti ľudí, ktorí zomreli počas masových nepokojov v Kyjeve vo februári roku 2014.

Zelenskyj sa tiež kriticky vyjadril k nedávno prijatému zákonu o exkluzivite národného jazyka. Diskusiu takisto vyvoláva aj dátum inaugurácie novozvoleného prezidenta. Ak Parlament Ukrajiny schváli termín navrhnutý Zelenským, môže to znamenať následné rozpustenie Najvyššej rady a predčasné voľby.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj