Washington 25. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

Pozorovateľom geopolitického diania nemohlo uniknúť, že v Stredozemnom mori sa v rovnakom čase ocitlo veľké množstvo námorných a leteckých síl. Na pozadí rastúceho napätia medzi USA a Iránom, a tiež na pozadí trvajúcej krízy vo vzťahoch s Ruskom, to môže byť signál svedčiaci o tom, že je Washington pripravený použiť silu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Tento týždeň sa na otvorenom mori stretla americká lietadlová loď Abraham Lincoln, ktorá mierila do Perzského zálivu zo španielskeho prístavu Palma de Mallorca, a loď John C. Stennis, ktorá ukončila svoju misiu v danom zálive a preplávala cez Suezský prieplav.

Obe skupiny lietadlových lodí sprevádzal americký torpédoborec McFaul, krížnik Mobile Bay, dánska fregata Niels Juel a francúzska fregata Forbin. Krátko predtým skupina lietadlových lodí Stennis vykonala v Červenom mori spoločné cvičenie, ktorého sa zúčastnili lietadlové lode Charles de Gaulle, mieriace na pravidelnú misiu Clemenceau do Indického oceánu.

Bývalý izraelský diplomat Lenny BenDavid poukázal na to, že stretnutie vojnových lodí prebehlo v rovnakej dobe, kedy USA rozmiestnili svoje F35 v Spojených arabských emirátoch.

Noviny amerického ministerstva obrany Stars and Stripes tvrdia, že tieto námorné manévre boli signálom pre Rusko. V rovnakom čase sa totiž veliteľ amerických síl v Európe a Afrike, admirál James Fogg, stretol s americkým veľvyslancom v Rusku Jonom Huntsmanom mladším.

Kľúčové je to, že poskytneme našim civilným vodcom možnosť vyjednávať z pozície sily, uviedol Foggy.

The Washington Examiner sa naopak domnieva, že signál mieril v prvom rade do Teheránu. Rozmiestnenie (amerického, pozn. red.) námorníctva posilňuje možnosti zastrašenia a akcie proti Iránu, píše Tom Rogan. Podľa neho Spojené štáty predpokladajú vypuknutie konfliktu.

Napriek pôsobivej demonštrácii sily sa v Jerusalem Post na celú situáciu pozerajú trochu skepticky. Podľa Setha Frantzmana sa jedná len o symbolické gesto.

Jeden problém, ktorému USA čelia, je to, že bez ohľadu na ,signályvysielané Iránu a Rusku, obe krajiny pravdepodobne vedia, že USA nemienia použiť túto obrovskú silu k preventívnemu úderu, píše autor.

Je jasné, že USA majú nad iránskym námorníctvom totálnu prevahu. Avšak je zároveň jasné aj to, že Washington nedokáže nič robiť s ruskou politikou na Kryme, Líbyi alebo v Sýrii, uzavrel vec Frantzman.


Zdroj