Bratislava 9. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:Facebook)

Vedenie Národného ústavu detských chorôb ako aj Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) sa dohodli na spoločnom riešení spolupráce a prijali systémové riešenie v prospech pacienta. Tie by mali zabrániť tomu, aby sa opakoval medializovaný prípad 15-ročného chlapca v uplynulých dňoch z detskej neurochirurgie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„V tomto prípade išlo o zlyhanie komunikácie medzi odborníkmi, vyzvala som preto obe nemocnice, tak Národný ústav detských chorôb ako aj Univerzitnú nemocnicu Bratislava, aby mi predložili jasné riešenia, aby sa v budúcnosti podobným prípadom predišlo a už sa viac neopakovali. Je pre mňa neprípustné traumatizovanie spoločnosti, keď sa má odborná verejnosť sústrediť na riešenie pacienta a poskytnutie mu špičkovej zdravotnej starostlivosti. Vedenie oboch nemocníc ma dnes informovalo o konkrétnych krokoch,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

„Naším spoločným cieľom je, aby pacient v budúcnosti už nebol traumatizovaný a dostal v rámci detskej neurochirurgie na našom pracovisku tú najlepšiu a bezpečnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Pre detského pacienta je najefektívnejšie riešenie mať zdravotnú starostlivosť pod jednou strechou. Touto cestou opätovne ponúkame spoluprácu aj pánovi profesorovi Šteňovi, bolo by nám cťou, keby ju prijal. Týmto postupom dokážeme aj v tomto medicínskom odbore tak ako vo všetkých ostatných rozšíriť ponuku na možnosť výberu operatéra,“ povedal generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb v Bratislave Ladislav Kužela. Ako dodala riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková, bude veľmi rada a podporí, ak lekári Univerzitnej nemocnice Bratislava poskytnú starostlivosť detskému pacientovi v Národnom ústave detských chorôb. “Naša nemocnica je taktiež ochotná zapožičať prístrojové vybavenie. Už v súčasnosti existuje zmluva o vzájomnej spolupráci a robím všetko pre to, aby aj lekári UNB mali adekvátne a špičkové podmienky na svoju prácu,“ uzavrela Vandriaková.

Na prípad ako prvý poukázal portál Noviny.sk koncom septembra. 15-ročný Lukáš, ktorý má nádor na mozgu čakal na operáciu, nakoľko sa Neurocentrum Národného ústavu detských chorôb a Neurochirurgická klinika Nemocnice L. Dérera nevedeli dohodnúť. Celá kauza vyústila až do odvolania dekana Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského Juraja Šteňa z pozície hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu. Chlapca napokon operovali na Neurochirurgickej klinike Nemocnice L. Dérera.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj