Berlín 12. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Sohn)

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas bol nútený vyraziť v pondelok na cestu do severnej Ameriky iným lietadlom, než mal pôvodne v pláne. Vládny špeciál, ktorým chcel odletieť, mal technickú poruchu a nemohol vzlietnuť

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Heiko Maas

Minister tak musel na svoju štvordňovú odcestovať menším strojom typu Airbus A319, píše agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie nemeckého rezortu diplomacie.

Čo konkrétne sa stalo s prvým z lietadiel, ministerstvo neuviedlo. DPA v tejto súvislosti pripomína, že to nie je prvýkrát, čo Maasove cestovné plány narušila porucha vládneho špeciálu.

Takáto porucha spôsobila napríklad to, že Maas prišiel v máji o 70 minút neskôr do Bulharska. O mesiac skôr zase na lietadle, v ktorom sa viezol, praskla počas pristávania v New Yorku pneumatika. V dôsledku tohto incidentu, zmeškal minister začiatok neformálnej schôdzky Bezpečnostnej rady OSN. Ešte vo februári zase Maas uviazol v malijskej metropole Bamako pre poruchu hydrauliky podvozku a musel čakať približne 20 hodín, kým mu zohnali náhradné lietadlo.

Momentálne Maas cestuje do New Yorku na utorňajšie zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN zamerané na ochranu civilistov v ozbrojených konfliktoch. Z New Yorku má potom zamieriť do Kanady, kde má s tamojšou ministerkou zahraničných vecí Chrystiou Freelandovou pokračovať v spolupráci na svojom projekte nazvanom Aliancia pre multilateralizmus. Poslednou zástavkou na Maasovej ceste bude osada Pond Inlet v kanadskej časti Arktídy, kde má diskutovať o dôsledkoch klimatických zmien s tamojšími inuitmi.

S poruchami nemeckých vládnych špeciálov nemá skúsenosti len Maas, no rovnako ich v ostatnom čase zažili aj ďalší predstavitelia vlády. Pri obdobnom incidente musela napríklad kancelárka Angela Merkeová vlani v novembri prerušiť svoju cestu na summit skupiny G20 v argentínskom meste Buenos Aires. Lietadlo pomenované po prvom povojnovom kancelárovi Konradovi Adenauerovi vtedy pre zlyhanie komunikačného systému pristálo neplánovane v Kolíne nad Rýnom a šéfka nemeckej vlády zmeškala začiatok summitu.

S podobnými problémami majú skúsenosti aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier či minister financií Olaf Scholz.

Nemecká vláda v reakcii na spomínané problémy ešte v apríli ohlásila, že sa rozhodla kúpiť tri nové vládne lietadlá typu Airbus určené na diaľkové lety. Berlín má za ne zaplatiť dovedna 1,2 miliardy eur. Prvé z lietadiel by malo byť dodané v roku 2020 a zvyšné dve v roku 2022.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj