Berlín 1. februára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Michael Probst)

Škandál s výfukovými plynmi znížil medzi Nemcami popularitu naftových motorov. Mnohí sa teda chcú teraz zbaviť svojho staršieho dieselového vozidla a záujemcov nachádzajú v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. No je tu aj environmentálne hľadisko

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa informácií Spiegel Online hlavne Rumunsko je už dlhú dobu významným odberateľom starých ojazdených áut zo západnej Európy. Tu sa počet registrovaných vozidiel s dieselovým motorom podľa údajov od roku 2017 do roku 2018 zvýšil o viac ako 31-tisíc.

Aj české autobazáre ich vo veľkom vykupujú priamo od nemeckých majiteľov.

Podľa prieskumu trhu v strednej a východnej Európe, ktorý vykonal predajca ojazdených vozidiel AAA Auto, 63% dovezených ojazdených vozidiel v Českej republike pochádza z Nemecka a takmer rovnaké percento má dieselový motor. Na Slovensku ide však až o 78% ojazdených vozidiel s dieselovým motorom.

V Českej republike, ako aj v Poľsku, Chorvátsku a Srbsku neexistujú žiadne environmentálne zóny. Petr Přikryl z Českej asociácie autobazárov vysvetlil, že zákazníkov ani príliš nezaujíma čistota výfukových plynov, ale jednoducho len to, aká je spotreba. A keďže je v tomto smere o 20% až 30% úspornejšia nafta, zaujímajú sa teda o dieselové vozidlá.

Srbsko je jednou z mála balkánskych krajín, kde je stále dovolená staršia menej prísna emisná norma Euro 3 schválená ešte v roku 2000.

Kupujúcich v Srbsku tak zaujíma najmä to, aby boli autá lacné, pridáva svoje skúsenosti majiteľ belehradského autobazáru Slobodan Curguz. To znamená, že autá sú zvyčajne staršie a majú najazdených viac kilometrov. Podľa združenia srbských dovozcov motorových vozidiel je priemerný vek použitých dovezených automobilov okolo 12 rokov.

V Rumunsku podľa výročnej správy 2018 asociácie výrobcov automobilov ACEA majú automobily v priemere až 16 rokov, a to aj napriek tomu, že už niekoľko rokov existovali prémie za zošrotovanie.

V Českej republike a v Chorvátsku je priemerný vek automobilov približne 14 rokov, v Poľsku viac ako 13 rokov, v Nemecku niečo vyše 9 rokov.

Denník Die Welt poukazuje aj na hľadisko vplyvu starých dieselových motorov na životné prostredie. Environmentálne organizácie vystupujú proti ich vzostupnému trendu používania, no povedomie v tomto je ešte slabé a vyhrávajú iné faktory.

“Stredná a juhovýchodná Európa sa nesmie stať skládkou starého nepotrebného a špinavého odpadu a produktov znečisťujúcich vzduch,” vyhlasuje Jan Piňos z Hnutia Dúha v Prahe.

No kritika tiež pochádza aj priamo z Nemecka, od poslankyne Ingrid Remmersovej (Ľavica): “Nemecko vyváža nevyriešený dieselový škandál do susedných krajín.”


Zdroj