Berlín 29. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexey Kudenko)

Nemecko odovzdalo Európskej komisii právny posudok o projekte opráv Plynovej smernice , v ktorom sa uvádza, že pokus o regulovanie projektu Severný prúd 2 je v rozpore s európskym a medzinárodným zákonodarstvom, píšu noviny Vedomosti s odvolaním sa na kópiu tohto dokumentu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Európskou komisiou vypracované opravy Plynovej smernice predpokladajú možnosť rozšírenia európskeho energetického zákonodarstva na plynovody vedúce z tretích krajín do Európy.

Úradníci môžu okrem iného získať právo žiadať o rozdelenie funkcií dodávateľa a tranzitné krajiny alebo o prístup k potrubiu pre tretie strany. Tieto opravy by uškodili v prvom rade projektu plynovodu Severný prúd 2 s kapacitou 55 miliárd kubických metrov ročne, ktorý predpokladajú viesť po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka.

Odmietame opravy navrhované Európskou komisiou zverejnené v tretej revízii, ktoré, ak ich dovedieme až k logickému koncu, sú zamerané na regulovanie jediného infraštrukturálneho projektu a pre všetky ostatné predpokladajú rôzne výnimky, citujú noviny nemecký posudok.

Európska komisia nepredložila žiadne vysvetlenie ani zrozumiteľné dôvody, ktoré by ukázali, ako môžu navrhované zmeny napomáhať cieľom energetickej únie, uvádza sa v dokumente.

Podľa názoru SRN, tieto opravy nie sú vôbec potrebné. Platnosť európskeho zákonodarstva sa rozširuje v plnej miere na spoločnosti a infraštruktúru, na ktorej sa na území napájajú morské plynovody. Preto nemá zmysel návrh rozšíriť na potrubie, ktorým sa importuje plyn do Európy, ďalej o požiadavku na rozdelenie dodávateľa a tranzitné krajiny alebo o prístup tretích strán.

Úroveň právnej prepracovanosti navrhovaných zmien vyvoláva v Nemecku veľké pochybnosti. Nie sú uplatniteľné ani z hľadiska európskeho, ani z hľadiska medzinárodného práva, uvádza sa v posudku.

Dôvody k výnimkám z nových pravidiel, ktoré uskutočnila Európska komisia pre viacero fungujúcich plynovodov, považujú nemeckí právnici za “príliš hmlisté.

Ak budú opravy predsa len prijaté do ukončenia výstavby Severného prúdu 2, pre nové potrubie Gazpromu byť rovnako vytvorená výnimka. Investičné rozhodnutie o jeho výstavbe sa prijímalo oveľa skôr, financovanie projektu tiež už začalo, píše sa sa v nemeckom posudku.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj