Berlín 4. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Strany nemeckej vládnucej koalície sa dohodli na tom, že bojovníkom teroristickej organizácie Islamský štát (IS) z Nemecka bude za určitých podmienok možné odobrať občianstvo. Informoval o tom v nedeľu denník Süddeutsche Zeitung, ako aj televízne stanice NDR a WDR s odvolaním sa na zdroj blízky vláde

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Minister vnútra Horst Seehofer z Kresťanskosociálnej únie (CSU) a sociálnodemokratická ministerka spravodlivosti Katarina Barleyová sa podľa týchto informácií dohodli na návrhu, podľa ktorého bude zbavenie občianstva možné po splnení troch podmienok: bojovníci IS musia mať aj inú štátnu príslušnosť okrem nemeckej, musia byť plnoletí a musia sa zapojiť do bojových operácií.

Táto úprava by podľa právnikov nemala byť retroaktívna. Netýka sa teda bojovníkov IS, ktorí sú už vo väzbe.

Agentúra DPA v tejto súvislosti pripomenula, že americký prezident Donald Trump nedávno vyzval európske krajiny, aby prijali viac ako 800 bojovníkov IS zadržiavaných v Sýrii a postavili ich pred súd. Ak sa tak nestane, USA sú nútené ich prepustiť. Títo bojovníci sa však nenachádzajú v americkej väzbe, ale sú v rukách kurdských síl.

Už od roku 1999 môžu byť osoby s dvojakým občianstvom zbavení toho nemeckého, ak dobrovoľne a bez súhlasu ministerstva obrany vstúpia do pravidelných zahraničných ozbrojených síl. Zákon o štátnej príslušnosti má byť teraz doplnený tak, aby bolo možné stíhať aj osoby s dvojakým občianstvom, ktoré bojujú v zahraničí v radoch teroristických organizácií.

Pôvodný návrh predložený ministerstvom vnútra vzbudil v tzv. veľkej koalícii diskusie, pretože sa netýkal len boja proti terorizmu. Obsahoval totiž aj ustanovenie, aby o občianstvo prišli i deti mladšie ako päť rokov, ktorých rodičia získali nemecké občianstvo podvodom.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj