Bratislava 7. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Printscreen)

Nie je žiadnou novinkou, že hoaxstreamové médiá hlavného prúdu, verejnoprávne nevynímajúc, sústavne obviňujú alternatívne médiá z údajného šírenia falošných správ. O tom, že opak je pravdou, svojich divákov opätovne presvedčila nemecká verejnoprávna televízia ZDF, ktorá vo svojich televíznych správach pri príležitosti výročia založenia severoatlantického paktu NATO prezentovala hrubú dezinformáciu o vojenskom vpáde Ruska do Estónska. To, čo si dovolil moderátor tejto nemeckej televíznej stanice Claus Kleber, skutočne prekročilo všetky červené čiary elementárnej slušnosti a politickej korektnosti

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

„Dobrý večer. Na mori aj vo vzduchu sa dnes presúvajú americké, nemecké a ďalšie vojenské jednotky európskych spojencov smerujúce do Estónska, aby odtiaľ vytlačili ruskú armádu, ktorá podnikla inváziu do Estónska podobnú tej, aká sa pred niekoľkými rokmi odohrala na Kryme…“, vážnym hlasom vystrašil moderátor Claus Kleber konsternovaných divákov druhej najsledovanejšej nemeckej verejnoprávnej televízie.

Po dramatickej pauze z jeho úst nakoniec zaznie – „Keine Sorge (nebojte sa), nie je to pravda, je to iba vízia…, ale realistická.“

Šírenie tejto poplašnej dezinformácie následne nemecký moderátor Claus Kleber zdôvodnil potrebou neustále zdôrazňovať význam poslania vojenského bloku NATO, ktoré spočíva v zdržiavaní údajnej ruskej hrozby, pričom vraj celá história paktu je príbehom „bezprecedentného historického úspechu“.

Claus Kleber si však jedným dychom sám protirečil, keď priznal, že severoatlantický pakt nikdy predtým nebol taký slabý ako v súčasnosti.

Verejnoprávny televízny kanál ZDF sa už v minulosti niekoľkokrát vyznamenal šírením primitívnych dezinformácií a falošných správ (hoaxov) s očividným rusofóbnym zameraním.

Počas migračnej krízy napríklad odvysielal dokumentárny film „Putinova studená vojna“, v ktorom divákov presviedčal, že v davoch ilegálnych migrantov smerujúcich do Európy a Nemecka sú vraj infiltrovaní agenti Kremľa.

V ďalšom pseudodokumentárnom filme redaktori ZDF spovedali údajného separatistu (opolčenca) z Donbasu, pričom neskôr vysvitlo, že celý rozhovor bol zinscenovaný a nemal nič spoločné s realitou.

…keď Rusko nemá agresívne plány, je potrebné ich vymyslieť

V Rusku reagovali na výrok moderátora nemeckej televízie ZDF Klausa Klebera, ktorý informoval v správach o ruskom “vpáde” do Estónska Senátor Alexej Puškov označil Kleberove slová o “vpáde” za útok na mozog, ktorého cieľom je prihrať NATO a démonizovať Rusko.

“Rusko nevtrhlo do Estónska. A nevtrhne. Ale keď Rusko nemá agresívne plány, je potrebné ich vymyslieť. V tom a len v tom je zmysel informačnej provokácie televízie ZDF,” napísal Puškov na Twitteri.

Ruské veľvyslanectvo v Kanade označilo správu ZDF za “poburujúcu propagandu nenávisti”, ktorá uráža pamiatku miliónov sovietskych občanov “padlých, zabitých a umučených na smrť nemeckými nacistickými uchvátiteľmi.”

Hovorca ruskej ambasády v USA Nikolaj Lachonin položil na Twitteri stručnú otázku: nie je snáď ten Kleber idiot? A priložil snímku nemeckých vojakov, ako vstupujú do Narvy v roku 1941.

Gabriel Gačko


Zdroj