Rukla 4. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/DPA-Julian Stratenschulte)

Diskusie o Zmluve o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) by sa nemali uchýliť k argumentom z obdobia studenej vojny, vyhlásila nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová v pondelok počas návštevy nemeckých vojakov v Litve. Informovala o tom agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová ubezpečila Litvu o dlhodobej vojenskej podpore Nemecka: “Jednotky Bundeswehru v krajine zostanú dovtedy, kým to bude potrebné. Členské krajiny NATO sa zhodli, že spory zo 70. a 80. rokov 20. storočia nemôžeme jednoducho prenášať do súčasnosti,” povedala ministerka počas návštevy 500 nemeckých vojakov umiestnených v litovskom meste Rukla, ktoré sa nachádza asi 100 kilometrov od ruskej hranice. “Potrebujeme nové odpovede a nové riešenia.”

Návštevu von der Leyenovej zatienilo najnovšie napätie medzi Severoatlantickou alianciou a Ruskom v dôsledku odstúpenia Ruska a USA od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu.

Zmluvu INF podpísali 8. decembra 1987 vtedajší lídri Sovietskeho zväzu a USA Michail Gorbačov a Ronald Reagan. Do platnosti vstúpila 1. júna 1988, čím zakázala obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.

Washington v uplynulých rokoch viackrát obvinil Moskvu z porušovania tohto dokumentu. Kremeľ však tieto tvrdenia odmieta a vyhlasuje, že zmluvy INF sa nepridržiavajú Spojené štáty.

Existujú obavy, že posilnenie vojenských jednotiek na oboch stranách hraníc medzi členskými štátmi NATO a Ruskom povedie k novým pretekom v jadrovom zbrojení.

NATO nasadilo v troch pobaltských štátoch a v Poľsku asi 1000 vojakov v dôsledku ruskej okupácie Krymu a pretrvávajúcej krízy na východnej Ukrajine. Bolo to najväčšie nasadenie vojsk smerom na východ od konca studenej vojny.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj