Nemcov prekvapuje zomknutosť Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Berlín 26. januára 2019 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

V súvislosti s poskytnutím autokefálie „novej cirkvi“ Ukrajiny predvádza Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu prekvapujúcu zomknutosť, píše nemecký časopis Der Spiegel

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke metropolita Jepifanij, ktorého zvolili za hlavu samostatnej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine

„Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu predviedla úžasnú zomknutosť. Z približne 12 tisíc farností ich doposiaľ prešlo k novej cirkvi len niekoľko desiatok. Z 53 biskupov len jeden jediný: metropolita Vinický,“ preložila text nemeckého listu televízna stanica Russia Today.

Autor článku pri tom poukazuje na to, že metropolita Vinický je kamarátom Porošenka od čias ako ten iba začínal budovať „svoju cukrárenskú ríšu,“ a bol farníkom Moskovského patriarchátu.

„Čím viac sa viera prepája s politikou, tým väčšie je na Ukrajine napätie,“ tvrdí autor článku.

Prechodu do „novej cirkvi“ vzdorujú nielen kňazi, ale aj farníci. Napríklad len tento týždeň farníci chrámu v Černigovskej oblasti vyhnali z kostola ľudí, ktorí tu agitovali za prestúpenie k tzv. Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj