Berlín 2. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Javier Fergo)

Nemecko plánovalo vlani do Grécka vrátiť 7079 žiadateľov o azyl, úspešné bolo ale v iba šiestich prípadoch. Ešte menej úspešná bola spolková republika v roku 2017, kedy sa jej do Grécka nepodarilo vrátiť jediného utečenca. Informácie priniesol portál novinky.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) poslal v roku 2018 Grécku celkom 7079 žiadostí o prevzatie utečencov, ktorí do Európskej únie prišli cez túto krajinu. V rámci takzvaného dublinského systému by za ich azylové konanie malo byť zodpovedné práve Grécko.

Grécke úrady ale vyjadrili pripravenosť prijať len 183 migrantov, čo znamená, že viac ako 97 percent nemeckých žiadostí odmietli. Ako dôvody uviedli chýbajúce ubytovacie kapacity alebo absenciu dôkazov, že daní migranti skutočne vstúpili do EÚ cez Grécko.

No nakoniec skupina 183 utečencov do Grécka vrátená nebola. Podľa Berlína sa buď migranti úspešne bránili na súdoch, alebo sa ich nepodarilo nájsť na adrese, na ktorej boli prihlásení.

Nakoniec sa vrámci Dublinskej dohody do Grécka z Nemecka vrátilo 6 žiadateľov o azyl.

Aj napriek týmto nízkym číslam, minuloročná štatistika vykazuje vyššie hodnoty ako v predchádzajúcich rokoch. Nemecko totiž kvôli obavám z dodržiavaní ľudských práv, do Grécka žiadateľa o azyl vôbec nevracalo. Začalo s tým až minulý rok.

Vtedy Nemecko požiadalo o prevziatie 2312 migrantov, z ktorých Grécko súhlasilo so 81, no nakoniec tam nikto z nich nedorazil.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj