Praha 30. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Prehrá Česko na diplomatickom poli so Spojenými štátmi a pomôže Kórejskému polostrovu? Exkluzívny rozhovor s českým poslancom za SPD Jaroslavom Holíkom, ktorý nedávno navštívil Kórejskú ľudovodemokratickú republiku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Čo keby českí poslanci dostali Nobelovu cenu za mier? Neľakajte sa, je to len nadsázka. Keď ju ale mohol dostať Barack Obama za upevnenie medzinárodnej diplomacie, prečo by nemohli naši politici? K veci.

Delegácia českých poslancov nedávno navštívila Severnú Kóreu. Jej cieľom bolo rokovať so zástupcami KĽDR o znížení napätia na Kórejskom polostrove a jeho denuklearizáciu.

Delegácia vedená Ľubomírom Zaorálkom, predsedom zahraničného výboru Poslaneckej snemovne, sa stretla s vplyvným predsedom tamojšieho parlamentu, Najvyššieho ľudového zhromaždenia KĽDR Pak Tche Songom. Českí poslanci tiež navštívili okrem iného múzeum Víťaznej vlasteneckej oslobodzovacej vojny, Palác školákov Mangjongde, Všeobecnú očnú nemocnicu Rjugjong a aj pchjongjangskú kozmetickú továreň.

O dojmoch z návštevy Severnej Korei hovoril Sputnik s poslancom za SPD Jaroslav Holík.

Nedávno ste navštívil Kórejskú ľudovodemokratickú republiku v rámci oficiálnej cesty českej delegácie. Aký bol cieľ návštevy a splnila svoj účel?

Cieľom návštevy bolo nadviazanie na predchádzajúce rozhovory predstaviteľov Ruskej federácie a najmä Spojených štátov. Česká republika považuje za hlavný cieľ denuklearizáciu polostrova a zrušenie sankcií. Navrhli sme ďalšie rokovania typu step by step, to znamená postupné riešenie prekážok.

Čo na vás urobilo najväčší dojem?

Rozdelil by som to. Dojem z rokovaní so severokórejskými politiky je taký, že sme si povedali naše návrhy a protistrana si ich vypočula. Dojem z krajiny mám stiesnený. Ľudia nekomunikujú. To som nezažil ani v Kolumbii.

Ako Severná Kórea vníma Českú republiku? Sme súčasťou jej nepriateľskej koalície, dávali vám to na mieste najavo?

KĽDR vníma Česko ako republiku nepriateľskej vojenskej formácie, ale aj ako krajinu, ktorá im v minulosti veľmi pomáhala. Táto pozícia stavia Českú republiku do úlohy prijateľného vyjednávača.

Cítil ste v KĽDR obavy z vojnového konfliktu medzi Pchjongjangom a Spojenými štátmi?

Nie, obavy z vojnového konfliktu som necítil. KĽDR nemá záujem nikoho napadnúť. Ich zbrojný arzenál je minimálny. Atómové zbrane berú ako argument pre vyjednávanie.

Platí, že Severná Kórea je iný svet, kde nefunguje internet, mobilná komunikácia a ľudia živoria?

Áno, KĽDR je iný svet. Jednoduchí ľudia odmietajú vzájomnú komunikáciu a odmietajú sa fotografovať. Internet je len vnútorny. Rovnako tak aj telefónne spojenie je len interné.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj