Bratislava 2. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Nezaradení poslanci NR SR Martina Šimkovičová a Peter Marček presadili povolenie podania žaloby na obnovu konania proti právoplatnému uzneseniu v konaní o návrat maloletého dieťaťa do cudziny vo veciach neoprávneného premiestnenia alebo zadržania. Ich návrh dnes poslanci schválili

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava poslanci Rastislav Holúbek, Martina Šimkovičová a Peter Marček

Ako uviedla Šimkovičová v rozprave, legislatívny návrh vychádza z prirodzenej nutnosti chrániť životy maloletých detí a konať v súlade s ich najlepším záujmom a presvedčením.

„Civilný mimosporový poriadok vylučuje možnosť, aby rodič podal vo veci, ktorá je veľmi dôležitá – vo veci, kde ide o deti, o najlepší záujem dieťaťa, žalobu na obnovu konania. Hlavnou myšlienkou návrhu zákona je, aby sa do nášho právneho poriadku vniesol princíp najlepšieho záujmu dieťaťa v tzv. únosových rodičovských veciach a teda, aby bolo možné v týchto citlivých záležitostiach podať žalobu na obnovu konania,“ zdôvodnila Šimkovičová.

Šimkovičová v rozprave upozornila, že únosové rodičovské veci znamenajú napríklad to, keď slovenské dieťa jeden z rodičov premiestni na územie Slovenskej republiky a rodič, ktorý je v cudzine, podá návrh, aby slovenský súd rozhodol o navrátení dieťaťa. Podľa poslankyne najväčší problém je, že Civilný mimosporový poriadok vylučuje možnosť, aby rodič podal v danej veci žalobu na obnovu konania. A to aj napriek tomu, že rodič má v ruke presvedčivé dôkazy. A to je dôvod predkladania tejto novely. Pritom obnova konania ako mimoriadny opravný prostriedok má podľa Šimkovičovej úlohu odstrániť nedostatky v zistení skutkového stavu veci alebo nedodržaní niektorých procesných podmienok.

Účinnosť zákon nadobudne 1. júna 2019.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj