Brusel 13. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo štvrtok prisľúbil, že NATO ešte tento rok dodá ukrajinskej armáde zabezpečené komunikačné zariadenia. Urobil tak počas schôdzky s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom v Bruseli, informovala agentúra Reuters

Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

“Povedal som prezidentovi Porošenkovi, že do konca tohto roku dodáme ukrajinským ozbrojeným silám zabezpečené komunikačné zariadenia,” uviedol Stoltenberg po schôdzke, ktorá sa konala v bruselskej centrále NATO.

Podľa neho bude táto dodávka súčasťou balíka v hodnote 40 miliónov eur. Túto sumu členské krajiny Aliancie prisľúbili poskytnúť na posilnenie ukrajinskej armády.

Stoltenberg zároveň ocenil “pokojný a zdržanlivý” prístup, ktorý podľa neho Kyjev zaujal po novembrovom incidente v Kerčskom prielive. Potvrdil pritom podporu dlhodobým snahám Ukrajiny o členstvo v NATO, voči ktorým ostro vystupuje Moskva.

Dlhodobé napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo po tom, ako Rusko 25. novembra zajalo v oblasti Kerčského prielivu tri lode ukrajinských námorných síl spoločne s 24 členmi ich posádok. Táto udalosť vyvolala obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi oboma krajinami.

Porošenko vo štvrtok vyhlásil, že prioritou Kyjeva v tejto súvislosti zostáva prepustenie námorníkov zadržiavaných Ruskom, čo však Moskva napriek výzvam medzinárodného spoločenstva odmieta.

O situácii vo vzťahoch Ukrajiny a Ruska budú na štvrtkovej pracovnej večeri rokovať aj európski lídri, ktorí sa schádzajú na dvojdňovom summite v Bruseli.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj