Našli jachtu z nevydareného pokusu tínedžerky oboplávať Zem

Canberra 3. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Južne od Austrálie našli jachtu, ktorú pred takmer deviatimi rokmi v Indickom oceáne nechala mladá americká námorníčka Abby Sunderland. Dvadsaťpäťročná rodáčka z kalifornského Los Angeles sa v roku 2010 ako 16-ročná pokúšala stať najmladším človekom, ktorý sám obopláva Zem. Búrka jej však poškodila plavidlo a zachránili ju zhruba 3220 kilometrov od pobreží Afriky a Austrálie

Na snímke Abby Sunderland

V pondelok jachtu, prevrátenú a pokrytú fúzonôžkami, objavilo lietadlo hľadajúce tuniaky asi 10 kilometrov južne od Kengurieho ostrova. Informovala o tom miestna polícia.

“Srdce mi poskočilo. Vrátilo mi to mnoho spomienok – dobrých i nie veľmi dobrých, ale bolo pekné ju po takom dlhom čase znovu vidieť. Vyzerala trochu strašidelne, ale to sa po takom čase dalo čakať,” vyjadrila sa Sunderland vo vyhlásení, ktoré zverejnili austrálske médiá.

Abby Sunderland sa na svoju plavbu vydala v januári 2010 z Kalifornie, no 10. júna 2010 v deväťmetrových vlnách v Indickom oceáne prišla o sťažeň. Tínedžerka následne asi na 20 hodín stratila kontakt s rodinou a na jachte sa aktivovali záchranné majáky. Poškodenú loď spozorovalo lietadlo z Perthu, ktoré dokázalo s dievčinou nadviazať kontakt. Dva dni po nehode ju z mora zachránilo francúzske plavidlo, ktoré ju odviezlo na ostrov Réunion. Abby sa pokúšala prekonať rekord vlastného brata Zaca, ktorý v roku 2009 sám oboplával Zem ako 17-ročný. Napokon sa ho ešte v tom istom roku podarilo zlomiť 16-ročnej Austrálčanke Jessice Watsonin.

Sunderland medzi časom spolupracovala na knihe o svojich zážitkoch a v súčasnosti žije s manželom a tromi deťmi v Alabame.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj