Bratislava 17. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Spomalenie hospodárskeho rastu môže už tohtoročný štátny rozpočet pripraviť o viac ako jednu miliardu eur. Napriek tomu má súčasná vláda zatiaľ v pláne dokončiť naplánované sociálne balíčky v podobe poklesu daní, rastu platov a penzií.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister financií Ladislav Kamenický

Nový kabinet, ktorý vzíde z najbližších februárových volieb bude musieť pristúpiť k úsporám. V opačnom prípade by sa zvyšovalo zadlženie krajiny, napísal v piatok denník Pravda.

Podľa analytikov má domáca ekonomika svoj vrchol už za sebou. Ekonomické spomalenie je dôsledkom obchodných vojen vo svete medzi USA a Čínou alebo obáv z brexitu. Výsledkom je pokles dopytu po autách, čo pociťuje nemecká a zároveň aj slovenská ekonomika.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) na situáciu zareagoval tým, že plán na vyrovnaný rozpočet je ohrozený a vyzval na šetrenie. V tom získal podporu aj od premiéra krajiny.

“Slovensko musí vytrvať v prístupe dobrého a zodpovedného hospodára,” zdôraznil Peter Pellegrini.

Predseda vládnej SNS Andrej Danko sa však naplánovaných opatrení pred voľbami vzdať nechce. Táto strana presadzuje pokles DPH na vybrané zdravé potraviny.

Most-Híd zase chce, aby sa od januára napriek poklesu daní zvýšili platy zamestnancom a živnostníkom, a Smer zasa trvá na raste penzii  alebo minimálnej mzdy.

“To, čo bolo povedané pri predstavovaní sociálneho balíčka, platí, a s tým ideme do parlamentu,” uviedol predseda Smeru Robert Fico.

Ním presadzované razantné zvyšovanie minimálnej mzdy zasiahne hlavne súkromné ​​firmy. Z pohľadu zamestnancov a Sociálnej poisťovne však prinesie vyššie príjmy a vytvorí priestor na naplánované zvyšovanie materskej i dôchodkov. V budúcom roku má minimálna mzda vzrásť zo súčasných 520 eur až takmer na 600 eur brutto.

SNS v rámci ďalších opatrení navrhuje rozšírenie rekreačných poukazov aj na podniky s menej ako 50 zamestnancami. Aj toto opatrenie zasiahne hlavne zamestnávateľa.

Pre štátnu kasu môže byť problém navrhované zníženie dane z príjmu zo súčasných 21 na 15 percent. Tento návrh už reflektoval prichádzajúce ekonomické spomalenie a týkať sa má len podnikateľov s ročným obratom do 100 tisíc eur.

Od septembra nastupujú obedy zadarmo v školách. Toto opatrenie beží už v škôlkach a vláda naďalej počíta aj s vlakmi zdarma pre študentov a penzistov.

Minister financií Kamenický vyzval koaličných ministrov k šetreniu hneď po tom, čo Štatistický úrad potvrdil spomaľovanie ekonomického rastu. Konkrétne návrhy úsporných opatrení budú predstavené v septembri, po tom, čo budú známe makroekonomické a daňové prognózy.

“Je jasné, že ak bude táto náhla zmena rastu ekonomiky pokračovať, bude znamenať zníženie rozpočtovaných príjmov, na čo budeme musieť reagovať na strane výdavkov,” vyhlásila hlava finančného rezortu.

Chýbajúce stovky miliónov eur môže minister financií získať aj zavedením nových daní, čo sa však pred voľbami môže zdať politicky problematické, a tak to bude zrejme až na novej vláde.

Pred niekoľkými dňami sa objavila správa, že medziročný rast slovenského hospodárstva v druhom štvrťroku 2019 prudko spomalil na 1,9 percenta z 3,7 percent v prvom štvrťroku.

Ministerstvo financií v júni znížilo výhľad rastu domácej ekonomiky na tento i budúci rok. Zhoršenie prognózy zdôvodnilo spomalením hospodárskeho rastu v eurozóne. V budúcom roku by sa HDP mal zvýšiť o 3,4 percenta, skôr rezort počítal s rastom o 3,7 percenta.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj