Washington 23. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

Posádka Medzinárodnej kozmickej stanice (ISS) oslávi katolícke Vianoce s údenou morkou, pudingom, cestovinami so syrom a jahodami a Nový rok oslávi pracovným dňom, uviedla NASA v piatok pre Sputnik

Ilustračné foto

Predstaviteľ NASA Dan Huot uviedol, že v ponuke medzinárodnej posádky na vianočnú večeru bude údená morka, ako prílohu k nej dostanú zelené fazule so šampiňónmi alebo fazuľa so zemiakmi, americké obľúbené cestoviny so syrom (mac n cheese), zemiaky zapečené so syrovou omáčkou a kukuricu. Ako dezert dostanú chlebový puding, sladké zemiaky v cukrovej glazúre s jahodami, a tiež sušienky a sadu viacfarebných cukrových glazúr, s ktorými si môžu astronauti a ich ruský kolega sami nazdobiť lahôdky.

Či si obyvatelia ISS vymieňajú darčeky, NASA nevie.

Nemáme žiadne informácie o osobných plánoch posádky čo sa týka darčekov a nevieme, či majú darčeky pre svojich kolegov, pretože osobné veci posádky sú ich osobné, povedal Huot.

Odporučil sledovať sociálne siete členov posádky, aby sa zoznámil s podrobnosťami o tom, ako strávi sviatok.

Predstaviteľ NASA tiež dodal, že hlavná činnosť posádky na Vianoce, ktoré Američania oslavujú 25. decembra, bude stolovanie a každodenné fyzické cvičenie. Sviatok tiež nezbaví posádku od nutností ako je zber slín a krvných vzoriek v rámci experimentov prebiehajúcich na ISS.

Podľa rozvrhu práce budú v tento deň pracovať kanadský astronaut David SaintJacques a americká astronautka Anne McClain a ruský Oleg Kononenko bude mať minimálne množstvo práce.

Na novoročné sviatky, na rozdiel od obyvateľov na Zemi, neplánuje posádka odpočívať.

1. januára budú obyvatelia ISS zaneprázdnení naložením nákladnej lode Dragon, ktorá je ukotvená k stanici, a ktorá sa na začiatku roka vráti na Zem.

Zároveň v NASA uisťujú, že za každý vynútený pracovný deň dostanú členovia posádky voľný deň, ktorý môžu využiť ktorýkoľvek iný deň.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj