Moskva 22. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Rusko do konca týždňa dodá Srbsku prvý zo šiestich protivzdušných systémov Pancir S1, zaznelo v bulharskej Atlantickej rade. Organizácia vyjadrila znepokojenie ohľadom toho, že dodanie týchto zbraní opäť prebehne cez bulharský vzdušný priestor

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke samochodný protivzdušný raketovo-kanónový komplex „Pancir-S1“

„Lietadlo poletí cez vzdušný priestor Bulharska? (…) A udelili na to povolenie? Ak áno, tak na akom základe? Podľa procedúry musí ministerstvo zahraničných vecí odsúhlasiť svoje rozhodnutie s ministerstvom obrany a ministrom dopravy. Čo odpovedali tieto ministerstvá?“ pýta sa na svojom Facebooku Atlantická rada.

Organizácia opäť vyzvala, aby neurobili „strategickú chybu“ vo veci povolenia prepravy ruských zbraní do Srbska.

„Pochopili sme lekciu potom, čo urobili strategickú chybu, keď v roku 2019 umožnili prepraviť ruské systémy S-400 do Srbska?“ pýtala sa organizácia.

Atlantická rada počas minulého roka opakovane vyjadrovala znepokojenie kvôli tomu, že Srbsko použilo ruské S-400 počas cvičenia s názvom Slovanský štít. Podľa názoru organizácie sa Bulharsko vďaka tomu ocitlo v zóne dosahu tohto systému. Atlantická rada tiež navrhla premiérovi krajiny Bojkovi Borisovovi, aby so svojím americkým náprotivkom prerokoval umiestnenie systémov Patriot na území Bulharska v rámci zosilnenia pozícií NATO na juhovýchode Európy.

Čestný sprievod ruského ministra obrany

Na YouTube kanáli ruského ministerstva obrany sa pred niekoľkými dňami objavilo video, na ktorom eskorta stíhačiek MiG-29 srbského letectva privítala a odprevadila lietadlo ministra obrany Ruska generála armády Sergeja Šojgu na ceste do Belehradu.

Zábery natočili z paluby ruského lietadla. Na zázname je vidieť, ako skupina stíhačiek MiG-29 letí blízko stroja hlavy ruského ministerstva obrany.

Koncom januára začali Moskva a Belehrad realizovať zmluvu na dodávku ruských systémov Pancir-S1. Samotný dokument podpísali minulý rok. Srbsko kúpi z Ruska nie jeden komplex, ako pôvodne plánovali, ale batériu, ktorá zahŕňa šesť Pancirov-S1.

Srbský prezident tiež vyjadril želanie vo veci kúpy ruského systému protivzdušnej obrany S-400. Iracké úrady nedávno prišli s podobným zámerom, vo Washingtone vďaka tomu vyvolali nespokojnosť. Američania obratom sľúbili nové sankcie.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj