Bratislava 13. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Polícia SR)

Národná kriminálna agentúra (NAKA) podozrieva v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej nitrianskeho podnikateľa a majiteľa SBS Bonul Norberta Bödöra

Ilustračné foto

Ako ďalej informuje Denník N, pred niekoľkými dňami vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry príkaz na zatknutie Bödöra pre jeho výsluch.

“Bödör sa to dozvedel a sám prišiel na políciu s vyhlásením, že je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Policajtov aj prokuratúru prekvapilo, ako je možné, že o svojom zadržaní vedel. S Bödörom sa dohodli, že ho vypočujú, už ho preto nezadržali,” informuje denník. Bödör však situáciu vysvetlil inak.

Hovorí však, že nie preto, že by mal informácie z vyšetrovacieho tímu o tom, že ho idú zadržať. To, že išiel sám od seba na políciu, nepovažuje za neštandardné. Bödör hovorí, že je pripravený s políciou spolupracovať a informácie, že by mal mať niečo spoločné s vraždou, sa ho dotýkajú. O vražde podľa jeho slov nič nevie, ani o sledovaní novinárov,” informuje tiež denník v inom článku.

Podozrenia voči Bödörovi podľa denníka súvisia s tým, že aj on sa údajne nejakým spôsobom podieľal na sledovaní viacerých slovenských novinárov.

“Sledovanie novinárov si asi rok pred vraždou objednal Marian Kočner u bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Tótha. Ten ako utajený svedok spolupracuje s políciou,” pripomína denník s tým, že Bödör mu priznal, že na políciu prišiel sám. Samotný Tóth však informácie Denníka N poprel a avizoval trestné oznámenie.

Trestné oznámenie podáva za publikovanie údajných klamstiev a “osočujúcich výrokov bez reálneho skutkového základu”. Trestné oznámenie je reakciou konkrétne na článok autorky Moniky Tódovej a Konštantína Čikovského, ktorý uvádza, že podľa ich informovaného zdroja jestvuje výpoveď Petra Tótha, ktorý sa priznal k tomu, že si ho mal Marián Kočner za peňažnú odmenu najať na sledovanie elitných novinárov ako sú Monika Tódová, Štefan Hríb, Marek Vagovič, či zosnulý Ján Kuciak (viac v článku).

Denník N pripomína, že Bödör je príbuzný bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara – pokrvnou vzdialenou príbuznou je však manželka bývalého policajného prezidenta “Jeho SBS Bonul získala za vlády Roberta Fica a Smeru lukratívne zákazky v štátnej správe. Informoval o tom aj novinár Ján Kuciak,” dodal denník.