Bratislava 3. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)

Trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR sa v utorok na svojom verejnom zasadnutí začal zaoberať prípadom poslanca za ĽSNS Milana M., ktorý je obžalovaný z extrémistických trestných činov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke vpravo poslanec NR SR Milan M. (ĽSNS) prichádza na odvolacie konanie na Najvyšší súd (NS) SR, ktorý bude rozhodovať o kauze jeho extrémistických výrokov

Poslanec Národnej rady (NR) SR sa na odvolacie konanie dostavil v sprievode predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu a viacerých stúpencov strany. NS SR sa v utorok zaoberá ako odvolaním Milana M., tak aj odvolaním prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči minuloročnému rozsudku Špecializovaného trestného súdu. Ten Milana M. odsúdil na peňažný trest 5000 eur. Ak by ho nezaplatil, hrozilo by mu polročné väzenie. Verdikt nebol právoplatný.

Milan M. čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Milan M. počas procesu tvrdil, že je nevinný a ak hovoril o “cigánskom terore na východe Slovenska”, myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Z nahrávky malo tiež vyplynúť, že ak hovorí o kriminalite detí a trestnej zodpovednosti, myslí tým akékoľvek dieťa, nielen “cigánske”.

NS SR sa nedávno zaoberal dvoma podobnými prípadmi, a to predsedu ĽSNS, ako aj poslanca Stanislava Mizíka (ĽSNS), obžalovaných z extrémistických trestných činov. NS SR 10. júla zamietol sťažnosť prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu ŠTS, ktorý na jeseň minulého roka zamietol obžalobu na predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu v kauze šekov pre chudobných.

Jeden deň predtým, teda 9. júla, zase definitívne zbavil spod obžaloby Mizíka za extrémistické trestné činy. NS SR tak potvrdil minuloročný rozsudok ŠTS a zamietol odvolanie prokurátora ÚŠP v kauze hanlivého statusu na internete.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj