Bratislava 26. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

Najvyšší súd SR dnes na verejnom zasadnutí zamietol odvolania bývalých policajtov z Obvodného oddelenia v Nových Zámkoch Mariána Farkaša a Alexandra Lörincza. Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, odvolania oboch súd vyhodnotil ako nedôvodné

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Dvojicu ešte v októbri 2017 senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal za vinných zo zločinu prijímania úplatku v súbehu so zneužívaním právomoci verejného činiteľa v spolupáchateľstve. Marián Farkaš si teda vo väzení odsedí šesť rokov nepodmienečne a jeho kolega Alexander Lörincz rovnako. Súd im zároveň každému uložil peňažný trest päťsto eur a na päť rokov zakázal pôsobenie v Policajnom zbore SR. Keďže sa dnes obaja nachádzali na verejnom zasadnutí, po skončení ich odviedli rovno do výkonu trestu.

Obžalovaní, ktorí v čase spáchania žalovaného skutku boli zaradení ako referenti s územnou a objektovou zodpovednosťou na Obvodnom oddelení PZ Nové Zámky, iniciovali v marci 2015 stretnutie s Jozefom D. a jeho kamarátom Jurajom B. Policajti vedeli, že sa dvojica s ďalším komplicom vlámala do garáže. Preto navrhli, že za dvetisíc eur zničia dôkazy proti nim. Vlamači mali doniesť peniaze na stanovené miesto v rozpätí štyroch hodín. V krátkom čase sa trojici podarilo od príbuzných a známych zohnať iba 1 500 eur. Policajtom však odovzdal Jozef D. len 1 450 eur, pretože 50 eur si nechali na alkohol.

Obžalovaní pred prvostupňovým súdom vyhlásili, že sú nevinní a od nikoho nikdy nežiadali peniaze. Trojicu vlamačov, ktorá za krádež náradia z garáže nakoniec bola odsúdená, označili za nevierohodných svedkov a ich tvrdenia za nehorázne klamstvá. Pre Jozefa D., ktorý im úplatok odovzdal, žiadali vyšetrenie duševného stavu, ale senát im nevyhovel. Expolicajti opakovane poukázali na to, že od nadriadených dostali pochvalu, lebo zadržali v Nových Zámkov prevádzačov so skupinou migrantov, ktorí im núkali deväťsto eur, ale nezobrali ich. V prípravnom konaní expolicajti odmietli vypovedať. Na hlavnom pojednávaní predniesli svoje verzie údajného korupčného konania, ale na otázky súdu a prokurátora neodpovedali.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj