Bratislava 14. augusta 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)

Mozog spotrebuje zo všetkých orgánov ľudského tela najviac energie. Je to energia vo forme glukózy a mozog vyžaduje od tela, aby mu každý deň dalo z nej k dispozícii okolo 130 gramov, a to za každú cenu a v každom prípade

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Aby telo urobilo to, čo mozog od neho bezdpodmienečne vyžaduje, tak na to vyvinul špeciálnu metódu, ktorú možno označiť ako nútenie a či vydieranie.

K tomu telu slúžia jeho zásobovacie bunky, takzvané astrocity, ktoré vystavia niečo také ako objednávku na 130 gramov glukózy a vyšlú ju z mozgu von.

Následne musí byť táto objednávka aj rýchlo a spoľahlivo vybavená. O to sa starajú špeciálne neuróny v hypotaláme (ten sa nachádza v medzimozgu a je riadiacim centrom pre náš nervový vegetatívny systém), ktoré vyšlú rozkaz do sympatického nervového systému, aby blokoval inzulínovú sekréciu beta-buniek.

Všetky svaly a tukové tkanivá tela sú v dôsledku toho odrezané od dodávky glukózy a v tom čase dostáva mozog celú glukózu, ktorú telo produkuje. Až keď z nej dostane uvedených 130 gramov, ohlásia astrocity koniec potreby glukózy neurónom v hypotaláme a tie ukončia blokádu glukózy pre ďalších záujemcov tela o ňu a tí potom majú zas k nej prístup až do nasledujúcej blokády.

Laboratórne pokusy s ľuďmi, ktorí dlhšiu dobu neprijímali nijakú potravu, ukázali, že počas dlhého hladovania všetky orgány tela stratili až do 40 percent svojej hmotnosti, ale mozog nestratil absolútne nič. Mozog aj v takých zlých časoch pracuje na plné obrátky a jeho neuróny v hypotaláme vysielajú neustále signály, ktoré nás nútia zjesť čokoľvek, len aby to dodalo telu kalórie. Mozog  si z toho zoberie glukózu a zvyšok sa uloží v tukových vrstvách tela.

Tučnota je svojím spôsobom do istej miery teda zapríčinená aj egoizmom nášho mozgu, ktorý sa v prvom rade stará len sám o seba.

Roman Bednár

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj