Bratislava 10. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Najväčší dopyt je na slovenskom trhu práce v posledných rokoch po operátoroch výroby. Upozornila na to spoločnosť Manuvia, ktorá poskytuje personálny leasing

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Sektor poľnohospodárstva poklesol za posledných desať rokov o viac než tretinu. Ľudia sa postupne presunuli do sektoru výroby a služieb, kde je aktuálne zamestnaných najviac Slovákov. „Za posledných desať rokov navyše na trhu pribudlo špecialistov, no naopak technické a remeselné pozície sa stali pre Slovákov menej atraktívne,“ konštatuje v tlačovej správe Manuvia.

Počet ľudí so základným vzdelaním za 20 rokov klesol asi o polovicu, nárast zaznamenalo predovšetkým dosiahnutie stredoškolského vzdelania s maturitou a aj vysokoškolské vzdelanie. Napriek tomu však vzdelávací systém na Slovensku podľa spoločnosti nedostatočne reflektuje zmeny na trhu práce a vysokoškolskí absolventi majú často iba malú alebo žiadnu skúsenosť s praxou. Ešte komplikovanejšia situácia je v oblasti celoživotného vzdelávania.

„Na pracoviskách je spolu niekoľko generácií, každá potrebuje v celoživotnom učení niečo iné a tiež niečo, čo by ich spájalo. Máme tu generáciu 40+, ktorú čaká ešte 20 rokov aktívneho pracovného života a u nej to nie je o rekvalifikácii, ale o kontinuálnom vzdelávaní na pracovnú kariéru v dobe digitalizácie a robotizácie. Sú to lojálni ľudia, ktorí sú zvyknutí pracovať, bývajú to najlepší pracovníci, ale potrebujú sa dovzdelať v mäkkých zručnostiach, v spätnej väzbe a práci s modernými technológiami,“ popisuje generálny riaditeľ Manuvie Peter Dosedla.

Za poslednú dekádu medzi zamestnancami výrazne pribudlo špecialistov, avšak je nedostatok remeselníkov, prípadne tiež pomocnej kvalifikovanej sily. Slovenský pracovný trh je podľa Manuvie možné zasýtiť zamestnávaním zahraničných pracovníkov, ktorí majú potrebné skúsenosti a hlavne chuť pracovať. Zatiaľ čo začiatkom nultých rokov zahraniční pracovníci pomáhali naplniť stavy predovšetkým v stavebníctve alebo výrobe, v posledných rokoch o nich záujem rastie aj v sektore pohostinstva, ale aj v zdravotníctve alebo IT.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj