Berlín 2. decembra 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)

Všeobecný názor o tom, kto naučil starých Germánov kultúre vína, je ten, že to bol antický Rím a či rímski legionári, ktorí obsadili územia viacerých germánskych kmeňov a posunuli rímsky limes (hranicu) až na Rýn. Pravdou však je, že vinohradníctvo poznali už Kelti, ktorí žili na brehoch rieky Mosela, a tak víno prišlo do Germánie už dávno pred Rimanmi

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Kelti, ktorí žili aj na Balkáne, sa naučili kultúre vína od starých Grékov. Vínná oblasť na Mosele je klasickým európskym vínovým regiónom a zároveň aj najstarším v Nemecku.

Mosela a jej prítoky Saar a Ruwer tečú cez územie prastarej kultúry, bohatej na staré tradície, kde Kelti a o niečo neskôr aj starí Rimania už pred viac ako dvetisíc rokmi pestovali víno.

Vinohrady na Mosele patria k najnádhernejším a najkultivovanejším na svete. Nachádzajú sa v lone čarovnej prírody a tiahnu sa po strmých svahoch, ktoré sa vypínajú na oboch stranách nad riekou, vinúcou sa početnými zátačkami prekrásnou prírodnou panorámou.

Na brehoch Mosele sú veľmi svojrázne romatické a historické mestá a mestečká a po obohoch jej brehoch vedie asfaltová cesta, vyhradená len pre bicykle.

Pred dvoma rokmi – v horúcom letnom počasí – som absolvoval spolu s dvoma priateľmi na bicykli úsek od Trieru až po Koblenz, kde sa Mosela vlieva do Rýna. Bol to nadherný nezabudnuteľný zážitok s dvoma prenocovaniami v mestečku Zell a Treis-Karden.

Viac ako 4 000 vinohradníkov obhospodaruje okolo 8 800 hektárov vinohradov v katastroch 100 obcí a miest.

Najdôležitejší druh moselského vína je rízling, ktorý je pokladaný za najlepšie biele víno na svete. Vinári na Mosele, Saare a Ruwere sú svetoznámi svojimi špecifickými vínami, ktoré charakterizuje jemnosť, optimálny minerálny obsah a neobyčajná chuťová vyváženosť. Skvelou špecialitou a typickým Mosela-vínom je druh Elbling. Iné známe druhy sú Müller-Thurgau, biely Burgunder a modrý neskorý Burgunder.

Roman Bednár

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj