Košice 5. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Na košickom magistráte v utorok vyžrebovali budúcich nájomcov zrekonštruovaného bytového domu na Sládkovičovej ulici. V tlačovej správe o tom informoval Magistrát mesta Košice. Svoj budúci byt na konkrétnom poschodí si za prítomnosti námestníkov primátora Marcela Gibódu a Lucie Gurbáľovej a ďalších piatich členov osobitnej komisie na výber čakateľov na prideľovanie sociálnych a iných bytov v majetku mesta určených na prenájom vyžrebovalo 40 prevažne mladých rodín spomedzi 139 záujemcov, ktorí splnili všetky nastavené podmienky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jaroslav Polaček

Svoj nový domov tak budú už onedlho mať štyri mamičky s malými deťmi, ktoré sa presťahujú do zrekonštruovaných jednoizbových bytov. V ďalších 36 dvojizbových bytoch budú bývať viacpočetné rodiny alebo osamelí rodičia s väčšími deťmi. Ich nájomné sa bude odvíjať od plochy bytu a bude predstavovať 0,91 eur za meter štvorcový plus náklady na služby spojené s bývaním. Veľkosť vyžrebovaných bytov sa pohybuje od 30 po 58 metrov štvorcových.

„Sme veľmi radi, že mesto mohlo pomôcť rodinám, ktoré nemali v živote až také šťastie nájsť si adekvátne bývanie. V najbližších dňoch si rodiny prevezmú potrebné dokumenty na našom referáte sociálnych vecí a následne im pracovníci Bytového podniku mesta Košice (BPMK) otvoria ich nové, zrekonštruované byty. Predpokladáme, že po podpise nájomných zmlúv by v nich mohli bývať už koncom tohto mesiaca,“ uviedla viceprimátorka Lucia Gurbáľová.

Bytový dom na Sládkovičovej ulici prešiel v uplynulých mesiacoch komplexnou rekonštrukciou, ktorá bola zrealizovaná zo zdrojov Štátneho fondu rozvoja bývania. Po nej vzniklo v objekte celkom 54 bytov – deväť jednoizbových a 45 dvojizbových.

Jeho čerství nájomcovia museli splniť podmienky, ktoré boli zverejnené v dvoch výzvach v rokoch 2016 a 2019 na predkladanie žiadostí o pridelenie bytu. Medzi podmienkami bolo napríklad to, že nesmeli byť majiteľmi alebo nájomcami iného mestského bytu, nesmeli mať pohľadávky voči mestu a ich príjem nebol vyšší ako trojnásobok životného minima, resp. v prípade osamelých rodičov štvornásobok životného minima. Splnenie podmienok posudzovala osobitná komisia zložená zo zástupcov Magistrátu mesta Košice.

Mesto Košice v spolupráci s BPMK takisto postupne začína s opravami 67 voľných bytov, ktoré sú v tzv. hybridných domoch, kde je časť v súkromnom vlastníctve a časť vo vlastníctve mesta. Po rekonštrukcii sa budú odovzdávať tým, ktorí ich potrebujú.

„Fungujúce Košice sú aj o dostupnejšom bývaní pre tých, ktorí si ho nevedia z rôznych dôvodov inak zabezpečiť. Jednou z našich priorít je, aby každý slušný Košičan žil na úrovni. Žiaľ, aj pre rôzne chyby z minulosti mesto nemá dostatok takých bytov, a aj tie, čo sme mali, boli roky zanedbávané. Verím, že mnohým sociálne odkázaným ľuďom, ako sú seniori alebo aj mladé rodiny hľadajúce štartovací byt, pomôžeme a zlepšíme im bývanie a život,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj