Antarktída 1. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Aleksey Nikolskyi)

Medzinárodná skupina vedcov z USA, Nemecka a Francúzska spozorovala zrýchlenie topenia Thwaitesovho ľadovca v západnej Antarktíde, kde sa ľadová pokrývka mení najrýchlejšie. Podľa odhadov vedcov stačí len tento jeden ľadovec, aby vzrástla úroveň mora po celom svete. Uvádza sa v časopise Science Advances

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Antarktída

Thwaitesov ľadovec ústi do zálivu Pine Island Amundsenovo more rýchlosťou 2 kilometre ročne, čo je najväčšia rýchlosti medzi ľadovcami. Vedci pokladajú tento ľadovec za najslabšiu časť ľadového štítu západnej Antarktídy, ktorý má plochu asi dva milióny kilometrov štvorcových a zaberá objem 25,4 milióna kubických kilometrov.

V súčasnosti sa Thwaitesov ľadovec, rovnako ako dva ďalšie ľadovca západnej Antarktídy – Pine Island a Smithov ľadovec, zmenšuje kvôli strate ľadu, ktorú sneženie nestíha dopĺňať. Tri ľadovce spoločne zvyšujú úroveň svetového oceánu o 0,24 milimetra ročne, úplný kolaps štítu sa očakáva za 200-1000 rokov, čo spôsobí zvýšenie pobrežnej čiary o 3,3 metra. Medzitým sa objavuje stále viac dôkazov, že topenie ľadovca sa z roka na rok zrychľuje, prispieva k tomu rast priemernej teploty mora v dôsledku globálneho otepľovania.

Bolo tiež odhalené, že niektoré zóny ľadovca, ktoré sú na dne, v rokoch 2014-2017 tiahli rýchlosťou 200 metrov ročne. Je to rekord medzi šelfovými ľadovcami Antarktídy.

Pod ľadovcom sa objavujú dutiny, kam presakuje teplá morská voda, ktorá topenia zrýchľuje. Vedci potvrdili objavenie jednej z takýchto jaskýň štyri kilometrov širokej a 350 metrov vysokej. V mieste, kde sa teraz nachádza, bolo predtým 14 miliárd ton ľadu. To vytvára komplexný obraz straty ľadu, ktorý je v niektorých častiach ľadovca rýchlejší, než predpokladajú teoretické modely.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj