Berlín/Bratislava 23. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Na budúci týždeň, konkrétne v sobotu 29. februára, sa budú konať parlamentné voľby. V súvislosti s tým sa v médiách objavujú rôzne informácie. Najčítanejší nemecký týždenník Der Spiegel napríklad vo svojom článku varuje, že by prípadný úspech krajne pravicových kotlebovcov vo voľbách mohol otriasť demokraciou na slovenský

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda ĽSNS Marian Kotleba

V článku sa píše, že Slovenská republika bola po dlhú dobu, aj zásluhou úspešného ekonomického vývoja, považovaná za príklad podarenej západnej integrácie. Takým časom ale už pravdepodobne odzvonilo, keďže táto „fasáda vzorovej krajiny“ dostala pred dvoma rokmi prvé trhliny. Der Spiegel tým naráža na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá podľa jeho mienky odhalila skutočné pomery na slovenský.

„Vedúci členovia ľavicovo populistickej strany Smer zjavne za dobu svojej vlády vytvorili široko rozvetvený korupčné systém,“ píše nemecký týždenník.

Tento systém sa podľa neho skladal z politikov, biznismenov a ľudí pohybujúcich sa na hrane zákona. Navyše kvôli masívnym protestom musel zo svojho postu odísť vtedajší premiér Robert Fico, ktorý v očiach verejnosti tento systém zosobňoval ako nikto iný.

Prečo na to ale týždenník poukazuje? Tvrdí, že sa Smer-SD po tejto skúsenosti prepadol v prieskumoch verejnej mienky. Zmieňuje aj to, že sa novou prezidentkou stala Zuzana Čaputová a chvíľu to vyzeralo, že šok z vraždy posilní predovšetkým Európe naklonené sily. Opak bol však pravdou.

Extrémna pravica silnie?

Nemecké médium si stojí za tým, že liberálna opozícia je rozhádaná a nejednotná, čo vraj prospieva najmä extrémnej pravici vedenej štaridsaťdvaročným politikom Marianom Kotlebom, strane ĽSNS. A práve šéf tkotlebovcov podľa denníka Der Spiegel zastáva antisemitský a xenofóbny náhľad na svet.

„Svojim voličom servíruje o sociálnu tematiku obohatený nacionalizmus, s ktorým bodujú aj iné konzervatívne strany v Európe, len radikálnejšie,“ píše nemecký týždenník a dodáva: „Kotlebov pohľad na svet je utváraný antisemitizmom a xenofóbiou, nadáva na „asociálnych“ Rómov a chce zabrániť údajne hroziacej „invázii migrantov“. “

Najviac však denník, a nielen jeho, znepokojuje fakt, že má táto strana teraz šancu skončiť druhá v blížiacich sa voľbách.

„Ak pravica vo voľbách budúci týždeň dopadne tak dobre, ako predpovedajú prieskumy, mohla by sa po Poľsku a Maďarsku otriasť aj demokracia na slovensku,“ obáva sa denník a dodáva, že popri ĽSNS aj vládne zoskupenia v Maďarsku a Poľsku vyzerajú úplne ako občianske. Denník má samozrejme pod pojmom demokracia na mysli liberálnu antinárodnu multikultúrnu demokraciu, ktorá je stále viac odmietaná aj v samotnom Nemecku čoho dôkazom je neustály rast strany AfD.

K takémuto „otrasu“ by podľa Der Spiegelu mohlo dôjsť hlavne v prípade, keď opozičné strany nezískajú väčšinu. A to je práve chvíľa, ktorá by mohla prísť vhod kotlebovcom. Všetky parlamentné strany síce teraz tvrdia, že by s ĽSNS nespolupracovali, ale ktovie.

„Mohli by však (kotlebovci, pozn. red.) v zákulisí slúžiť na získavanie väčšiny (tichá podpora vlády) – bez zodpovednosti, ale s veľkým vplyvom,“ mieni Spiegel.

Sám líder kandidátky Smeru-SD a súčasný premiér Peter Pellegrini nedávno uviedol, že Smer chce po voľbách rokovať o koalícii „s každým príčetným“, komu ide o dobro krajiny. Na doplňujúcu otázka moderátora spresnil, že spoluprácu s ĽSNS vylučuje.

Pred víťazstvom extrémistov však v minulosti varoval aj šéf Progresívneho Slovenska Michal Truban. Ten spolu s ďalšími členmi opozície, vrátane strany Za ľudí bývalého prezidenta Andreja Kisky, organizoval protifašistické demonštrácie na predvolebných mítingoch ĽSNS. Pri jednej z týchto akcií v Trnave došlo k potýčkam a vzduchom lietali aj kamene.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj