Bratislava 26. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a vládu na odvolanie dvoch členiek Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Hovorí o konflikte záujmov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková

Jednou z členiek, ktorá by podľa nadácie mala byť odvolaná, je Eva Hečková. Poukazuje na to, že pôsobí zároveň v Rade ÚVO aj v štátnych hmotných rezervách. Nadácia súčasne tvrdí, že jej manžel predal jej nadriadenému lukratívne byty za cenu výrazne pod trhom. Podotýka, že Rada ÚVO rozhoduje napríklad o odvolaniach verejných inštitúcií, ak sú nespokojné s výsledkami kontroly ÚVO. „Aktuálne bude posudzovať aj predražené tendre na rúška a respirátory, ktoré štátne rezervy podpísali v marci tohto roka,“ zdôraznila nadácia.

Nadácia Zastavme korupciu zároveň vyzvala ešte predošlého premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby z Rady ÚVO odvolal tiež Ninu Komorníkovú. Tá podľa nadácie ako vysoká úradníčka ministerstva školstva zodpovedala za nákupy, ktoré získali firmy Ivana Kmotríka.

„Ich manažérom a spoluvlastníkom v tom čase bol Pavol Komorník, vtedajší partner a v súčasnosti manžel úradníčky ministerstva. Práve za tieto zákazky získalo ministerstvo od Úradu pre verejné obstarávanie nedávno pokutu vyše 40.000 eur za konflikt záujmov a zároveň ministerstvu vyčítalo, že ho neriešilo. Konkrétne išlo o nákup stravovacieho systému od Kmotríkovej firmy GGFS.

Podľa úradu ministerstvo navyše pri súťaži porušilo viacero zákonov,“ skonštatovala nadácia s tým, že Komorníková sa voči prvostupňovému rozhodnutiu úradu ohradila. Prípad sa tak dostal pred Radu ÚVO, ktorej je členkou.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj