Prešov 30. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Na zimnú údržbu ciest a chodníkov v meste Prešov je v tohtoročnom rozpočte schválených 600-tisíc eur. Cestári hlásia, že na nadchádzajúcu zimnú sezónu sú pripravení. Zimná údržba ciest a chodníkov v meste Prešov sa pre nich oficiálne začala už v polovici októbra, zatiaľ ale cestári nemali dôvod zasahovať pri kalamitných situáciách. Na základe vypracovaného operačného plánu zimnej údržby sú v pohotovosti a pripravené sú aj materiálne zásoby a strojové vybavenie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, údržbu ciest v meste zabezpečuje spoločnosť Správa a zimná údržba prešovských ciest. O chodníky sa stará dodávateľská spoločnosť Záhrada REAL, s.r.o. „Zásoby posypových materiálov máme pripravené už teraz a podľa potreby ich vieme navýšiť,“ uviedol Tomek s tým, že aktuálne je pripravených 656 ton kamennej drviny a 368 ton priemyselnej soli. „Na údržbu chodníkov v centrálnej mestskej zóne bude zabezpečený ekologický posypový materiál – chlorid horečnatý spolu so zeolitom frakcie 2-4 mm,“ uviedol hovorca.

Zimnú údržbu ciest v meste Prešov zabezpečuje 29 ľudí. K dispozícii majú päť sypačov s predsadenou radlicou, ale aj dva traktory s radlicou a bagrom, kolesový nakladač, nákladné auto s hydraulickou rukou, nákladný vyklápač, multicar s radlicou a s možnosťou nasadenia zametacej metly, a k dispozícii je aj dispečerské vozidlo. „Okrem toho bol schválený nákup jedného zametača po zimnej údržbe, s možnosťou výmeny nadstavby na zimnú údržbu s využitím najmä na mestské komunikácie s menšou šírkou,“ dodal Tomek. Údržbu chodníkov v meste zabezpečuje 30 až 35 ľudí. K dispozícii majú minimálne 12 vozidiel.

Na zimu cestári pripravujú aj opatrenia, ktoré majú zlepšiť zimnú údržbu. Pri pluhovaní a posype ciest totiž často nastávajú komplikácie s prejazdom vozidiel zimnej údržby najmä cez ulice na sídliskách, kde sú pri krajnici zaparkované autá. Počas zimných mesiacov preto na vybraných miestach osadia dočasné dopravné značenie so zákazom státia. „Dodržiavanie tohto značenia bude kontrolovať mestská polícia,“ upozornil hovorca. Ako dodal, cestári budú zároveň zohľadňovať aj požiadavku Železníc SR, na základe ktorej nemôžu aplikovať posypové materiály 25 metrov pred ani za železničnými priecestiami. „Zároveň zabezpečíme, aby odhrnutý sneh nezostával na železničných priecestiach,“ informoval Tomek.

V meste Prešov je 182 km mestských komunikácií, približne 270 km chodníkov a 15 km cyklochodníkov.Zimná údržba tu oficiálne potrvá do 15. apríla.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj