Sumy 24. februára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Dmitry Lovetsky)

Na Ukrajine médiá podrobne rozoberajú ďalší konflikt. V krajine sa začala prakticky otvorená vojna medzi strážcami zákona – príslušníci Služby bezpečnosti Ukrajiny a Generálnej prokuratúry sa dostali do nezhôd s políciou, teda ministerstvom vnútra

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Novinári poukazujú na podstatu konfliktu: polícia sa snaží zabrániť nezákonnej činnosti ľudí, ktorí pracujú v prospech volebného štábu Petra Porošenka a po celej Ukrajine „kupujú“ hlasy voličov. Na druhej strane SBU a prokuratúra týchto „obchodníkov“ chráni. Médiá si posvietili na viaceré prípady podobného obchodovania s hlasmi voličov. Najnovší škandál vypukol v meste Sumy, ktoré sa nachádza na severovýchode krajiny.

Ako prvý o tom na svojej facebookovej stránke porozprával redaktor portálu Сensor.net.ua Jurij Butusov. Uviedol, že 21. februára na práve poludnie na políciu zavolala 62-ročná obyvateľka mesta a informovala, že skupina ľudí na Kurskej ulici vyzývala občanov, aby volili istého kandidáta a za „pochopenie“ im rozdáva peniaze.

Polícia na mieste činu zadržala dvoch mužov. Obaja neboli obyvateľmi mesta Sumy a prišli z Kyjeva a Nikopoľa. U jedného dokonca našli, ako uviedli v policajnej zápisnici, „predmet, ktorý sa podobá na pištoľ“, a oboch mužov zadržali a odviezli na policajnú stanicu. Obaja odmietli vypovedať a odvolali sa na príslušný článok č. 63 ukrajinského zákona. Polícia zistila, že jeden z mužov mal traumatickú pištoľ v legálnej držbe. Po trochu hodinách mužov pustili na slobodu. Lenže…

V noci toho istého dňa na mestské riaditeľstvo polície v meste Sumy náhle prišli príslušníci oblastného riaditeľstva Služby bezpečnosti Ukrajiny a prokuratúry a začali robiť prehliadky na pracovisku u tých príslušníkov polície, ktorí sa zúčastnili na zadržaní a vypočúvaní dvoch mužov, ktorí kupovali hlasy voličov. Prokuratúra ich obvinila zo zneužitia služobného postavenia a porušenia niekoľkých ďalších zákonov.

Novinári si posvietili na dvoch mužov, ktorí kupovali hlasy voličov v meste Sumy. Zistili, že sú to naozaj členovia volebného štábu prezidenta Petra Porošenka. Sú členmi takzvanej „poľnej štruktúry“, na čele ktorej stojí známy volebný manažér Bloku Petra Porošenka a „politický technológ“ Dmitrij Kasjanov.

Médiá poukázali na to, že udalosť v Sumoch a konanie polície, ktorá zadržala členov volebného štábu Petra Porošenka, priamo súvisí s tým, že v ten istý deň SBU a Štátne byro vyšetrovaní vykonali vyše 30 prehliadok v meste Zaporožje a poriadne „pretriasli“ členov volebného štábu Júlie Tymošenkovej.

Všetko svedčí o tom, že sa začala vojna medzi volebnými štábmi Petra Porošenka a Júlie Tymošenkovej a strážcovia poriadku, štátne štruktúry sa zapojili do tejto vojny, pričom „náhodou“ ministerstvo vnútra a polícia sa postavili na stranu Júlie Tymošenkovej a Služba bezpečnosti Ukrajiny a prokuratúra na stranu Petra Porošenka. Novinári prízvukujú, že je to zreteľný politický signál.

Prvé kolo volieb ukrajinského prezidenta sa bude konať presne o jeden mesiac a jeden týždeň. Domáce médiá každý deň poukazujú na porušovanie volebných zákonov počas predvolebnej kampane. Uvádzajú, že zákony sa porušujú na priamy rozkaz vedenia mnohých volebných štábov a kupovanie hlasov voličov je na Ukrajine už bežná prax. Mnohí pochybujú o tom, že v tejto súvislosti výsledky prezidentských volieb budú legitímne.

Eugen Rusnák


Zdroj