Kyjev 29. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Nord Stream 2/Thomas Eugster)

Vypršanie kontraktu s Ruskom o tranzite plynu do Európy povedie k pádu ukrajinskej ekonomiky. Oznámil poslanec ukrajinskej Najvyššej rady Vadim Rabinovici v prenose televíznej stanice Newson

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa neho v prípade straty tranzitu ruského plynu bude musieť Kyjev vynakladať obrovské prostriedky na údržbu nevyužitého plynovodu.

1. januára (pozn. 2020) končí kontrakt s Ruskom na dodávku plynu a garantované objemy. Aj na údržbu prázdneho plynovodu potrebujeme tri miliardy dolárov ročne. Teraz nebude nič, novú zmluvu neuzavrú. Čo nám zostane?” sťažoval sa.

Otázky plynového tranzitu

Minulý týždeň v Bruseli prebehli trojstranné konzultácie Ruska, Ukrajiny a Európskej komisie, kde sa rokovalo o tranzite plynu po roku 2019.

Európska komisia predstavila svoj návrh budúceho kontraktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Musí byť podpísaný minimálne na desať rokov a objemy musia byť zaujímavé aj pre investorov, ktorí by sa mohli zaujímať o modernizáciu ukrajinského plynového tranzitného systému.

Ruský minister energetiky Alexander Novak zase uviedol, že kontrakt musí byť obchodne zaujímavý a trasa konkurencieschopná. Navyše Ukrajina musí predstaviť jasný plán správy svojho plynového systému. Tiež je nutné, aby Gazprom a Naftogaz dokázali vyriešiť svoje súdne problémy.

Ďalšie rokovania všetkých strán by mali prebehnúť v máji.

Minulý piatok ale námestníčka ukrajinského ministra energetiky a uhoľného priemyslu Natalia Bojko oznámila, že Moskva bude údajne vynútená podpísať s Kyjevom nový kontrakt na tranzit plynu do Európy, pretože do konca roka nestihne dokončiť Severný prúd 2.

Severný prúd 2

Projekt Severný prúd 2 predpokladá pokládku dvoch línií plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne od pobrežia Ruska cez Baltické more do Nemecka.

Proti stavbe plynovodu vystupuje Ukrajina, ktorá sa obáva, že stratí príjem z tranzitu ruského plynu, a USA, ktoré aktívne pretláčajú svoj skvapalnený zemný plyn do , a tiež Poľsko, Lotyšsko a Litva.

Začiatkom januára poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz vyhlásil, že projekt zabíja Ukrajinu, lebo zo zníženia tranzitu ruského plynu údajne vyplýva nebezpečenstvo pre Kyjev, že nielen stratí zisk, ale aj záruku ochrany pred ruskou agresiou.

V Moskve aj v Berlíne bolo pritom neraz zdôraznené, že Severný prúd 2 je výhradne komerčný projekt a jeho stavba nepredpokladá zrušenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj