Na Stavebnej fakulte STU v Bratislave otvorili akustické laboratórium

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 12. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR – Pavol Zachar)

V priestoroch Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave otvorili v piatok akustické laboratórium. Slúžiť bude najmä študentom a pedagógom katedry architektúry. TASR o tom informovala Valéria Kocianová z oddelenia projektov a vonkajších vzťahov Stavebnej fakulty STU v Bratislave

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke dekan Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Stanislav Unčík

“Zvuk je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Pôsobí na naše emócie a náladu. Málokto z nás si uvedomuje dôležitosť zvuku a zvukosféry, ktorá nás obklopuje,” priblížila Kocianová. Ako uviedla odborníčka na akustiku Monika Rychtáriková, ktorá pôsobí aj na STU, architekt môže vhodným návrhom zlepšiť napríklad zrozumiteľnosť reči v triedach, akustické podmienky v reštaurácii alebo nákupnom centre, ako aj prispôsobiť interiér budovy tak, aby sa v nej nevidiaci mohli lepšie orientovať. Akustika teda nie je iba o koncertných sálach a divadlách.

Akustické laboratórium na katedre architektúry sa bude zaoberať výskumom v priestorovej akustike, stavebnej akustike, ale aj psychoakustike a posúdením zvukovej kvality. Laboratórium bude môcť slúžiť i ako poloprofesionálne nahrávacie štúdio.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj