Canberra 11. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

Vedci objavili stopy neznámej starovekej technológie, ktorá sa používala pri výrobe zvitkov od Mŕtveho mora, ktoré sú staré okolo dve tisíc rokov. Informáciu oznámil portál Science Alert

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vedci analyzovali chemické zloženie malého fragmentu Chrámového zvitku širokého asi 2,5 centimetrov. Tento Chrámový zvitok sa líši od ostatných rukopisov tým, že jeho text umiestnili na vnútornej strane zvieracej kože. Atrament pritom naniesli na vonkajšiu anorganickú vrstvu tesne nad povrchom kože. Vedci objavili podivnú zmes síry, sodíka a vápnika, ktorá pokrývala zvitok pred napísaním textu.

Použitá technológia

Zloženie anorganického povrchu, vďaka ktorému je zvitok jasný a elastický, nezodpovedá slanej vode Mŕtveho mora, čo značí, že táto technológia mohla byť spočiatku používaná v inej oblasti. Očistenú, vysušenú a napnutú zvieraciu kožu zvyčajne natierajú morskou soľou, teda môžu vedci určiť oblasť, v ktorej pergamen vytvorili.

Podľa odborníkov výsledky naznačujú, že na výrobu zvitkov na starom Blízkom východe sa využívalo niekoľko technológií. To ostro kontrastuje so skutočnosťou, že v stredoveku sa používala len jedna metóda.

Dešifrovanie jedného zvitku

Na začiatku roka sa odborníkom pre biblické výskumy z univerzity v Haife podarilo dešifrovať jeden z Kumránských zvitkov. Daný text, ktorý sa podarilo dešifrovať, obsahoval 364 denný kalendár židovskej sekty Esejcov. Sú v ňom popísané okrem iného dva sviatky, o ktorých sa nezmieňuje Biblia. Ide o sviatky Nového vína a Nového oleja. Tie sa mali sláviť ako pokračovanie sviatku prvej úrody pšenice.

V štúdii sa píše, že podľa tohto kalendára nastáva sviatok Nového obilia 50 dní po prvej sobote po pesachu, sviatok Nového vína o ďalších 50 dní a po ešte jednej 50 dennej prestávke sa slávi sviatok Nového oleja.

Ďalej sa ukázalo, že Esejci si na konci sezóny pripomínali striedanie ročných období zvláštnym sviatkom. Pre tieto dni sa užívalo slovo tekufa“, ktoré možno z hebrejčiny do slovenčiny preložiť ako obdobie. V neposlednom rade vedci zmieňujú fakt, že zvitok je napísaný jedným členom zo sekty. Ten mal poznať tajnú šifru, no zabudol na niekoľko sviatkov. Kvôli tomu naprával chyby iný pisár a pridal dáta na okrajoch a medzi stĺpcami textu.

Známe zvitky od Mŕtveho mora

Zvitky od Mŕtveho mora, ktoré sa tiež nazývajú Kumránske zvitky, našli v jaskyniach neďaleko starobylej osady Kumrán pri Mŕtvom mori v roku 1947. Zvitky sa datujú od 3. storočia pred naším letopočtom do 1. storočia nášho letopočtu a obsahujú najstaršie biblické rukopisy. Podľa jednej verzie ich vytvorili Esejci, ktorí boli členovia asketickej židovskej sekty a žili v Kumráne. Druhá verzia hovorí o tom, že zvitky vytvorili v Jeruzaleme a v 1. storočí nášho letopočtu ich previezli do jaskyne Kumrán utečenci, ktorí utekali pred Rimanmi.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj