Bratislava 15. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)

Na prácu operátorov Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) poukazuje Deň tiesňovej linky 155, ktorý si Slovensko pripomína počas stredy. “Kým prídu záchranári k pacientovi, uplynú cenné minúty. Ak sa počas nich neposkytne prvá pomoc, môže to mať pre pacienta fatálne následky,” uviedla na margo ich práce hovorkyňa Operačného strediska ZZS SR Alena Krčová

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Sú to práve operátori, ktorým volajú občania so zdravotnými ťažkosťami ako prvým. “Musia vedieť poradiť, dokonca v najvážnejších prípadoch telefonicky asistujú pri oživovaní. Úcta patrí aj záchranárom, ktorých vysielajú na zásah. Spoločne tvoria fungujúci tím, ktorého cieľom je čo najrýchlejšia a najefektívnejšia pomoc pacientom,” zdôraznila.

Krčová priblížila, že vlani prijali na tiesňovej linke 155 takmer 1,5 milióna volaní. Operátori pritom pomáhali ľuďom so zdravotnými ťažkosťami nepretržite sedem dní v týždni 24 hodín denne. Spomedzi množstva hovorov, ktoré prijali a vyriešili vo ôsmich krajských operačných strediskách, vyslali záchranárov do terénu v 561.508 prípadoch, keď volajúci potreboval urgentnú pomoc pre seba, blízkych alebo bol svedkom udalosti, pri ktorej potreboval pomoc niekto iný.

“Najviac tzv. primárnych zásahov evidujeme za rok 2018 v Prešovskom kraji – 92.529, najmenej v Trenčianskom kraji, v ktorom zasahovali záchranári v 56.819 prípadoch. Charakter zásahov sa v porovnaní s minulosťou nemení, vo všetkých krajoch sa pomáhalo najmä pacientom s vážnymi úrazmi, bolesťami hrudníka a so sťaženým dýchaním,” dodala.

Operačné stredisko ZZS SR sa rozhodlo pripomenúť si Deň tiesňovej linky 155 aj sériou stretnutí s verejnosťou. Počas nich operátori učia prvú pomoc. V rámci verejných prezentácií informujú o tom, kedy volať na tiesňovú linku 155, ako rozpoznať, či ide o život ohrozujúci stav, ako komunikovať s operátorom, či o tom, ako použiť v prípade potreby automatický externý defibrilátor.

Stretnutia s verejnosťou sa už uskutočnili v obciach Podzámčok, Honce, Topoľa, Dolné Trhovište, Vysoká nad Kysucou, Dlhá nad Kysucou a Lúky. Naplánované sú v obciach Pucov, Raková, Nedašovce, Topoľčianky (15. 5.), Skalité a Makov (16. 5.), Križovany nad Dudváhom (18. 5.), Trenčianske Mitice (20. 5.), Staškov (23. 5.) a Studienka (25. 5.).

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj