Trnava 19. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

Trnavský samosprávny kraj nebude na svojich pozemkoch a na pozemkoch svojich organizácií používať na ničenie burín postreky na báze glyfosátu. O ich nahradení ekologickejšími prípravkami včera rozhodli poslanci Trnavského samosprávneho kraja

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jozef Viskupič

Glyfosát je najčastejšie používanou účinnou látkou na ničenie burín v komerčne predávaných produktoch, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je však pravdepodobne karcinogénny.

Obmedzenie sa podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča najviac dotkne napríklad cestárov. Poslanec Marián Viskupič ho označil za malý, ale dôležitý príspevok k ochrane životného prostredia.

„Trnavský samosprávny kraj chce zachovať a zvyšovať kvalitu životného prostredia vo svojom regióne pre všetky generácie obyvateľov aj tým, že pri starostlivosti o zeleň, dreviny a verejné plochy vo vlastníctve a správe organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti bude využívať ekologické prostriedky namiesto tých, ktoré obsahujú glyfosát,“ píše sa v dôvodovej správe k materiálu.

Zároveň krajskí poslanci prijali odporúčanie určené obciam a mestám v kraji, aby pri starostlivosti o verejné priestranstvá postupovali rovnako. Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič má zaslať list riaditeľom organizácií samosprávneho kraja, starostom a primátorom, aby už ďalej nekupovali herbicídy na báze glyfosátu, ale aby používali ekologické alternatívy.

O budúcnosti používania prípravkov obsahujúcich glyfosát sa v súčasnosti diskutuje vo viacerých krajinách Európskej únie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj