Brusel 9. októbra (HSP/Foto: facebook)

Nicholsonová na sociálnej sieti mala nesprávne interpretovať vystúpenie kolegu europoslanca Miroslava Radačovského, ktorý v utorok kládol otázky komisárovi pre hospodárstvo Dombrovskisovi v súvislosti s brexitom. Na sociálnej sieti podľa jeho slov účelovo publikovala skrátené video vytrhnuté z kontextu, čím ho chcela znemožniť. Po tom, čo jej vynadala bývalá spolustraníčka Natália Blahová (viac TU), prichádza reakcia Miroslava Radačovského

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová

Slovenská europoslankyňa za stranu SaS sa pustila do bývalého sudcu z pozemkovej kauzy Kisku a súčasného europoslanca za ĽSNS Miroslava Radačovského pre jeho vystúpenie, v ktorom počas kladenia otázok komisárovi pre hospodárstvo spomenul Slovensko ako svoju vlasť ako aj to, že pochádza z východného Slovenska. Podľa Nicholsonovej sa Radačovský ukázal ako “hejslovák” a bol na smiech.

“Pán Radačovský je taký hrdý hejslovák, že sa kvôli tomu zamotal do vlastných slov… a ostal iba na smiech.

Ako predsedníčka výboru dozerám na to, aby poslanci dodržiavali pravidlá. A tam patria aj časové limity na položenie otázky pre eurokomisára. Včera sme vypočúvali kandidáta s obrovským ekonomicko-sociálnym portfóliom. Poslanci sa pýtali na najrôznejšie otázky, od lepšej kontroly prania špinavých peňazí, cez bankovú úniu až po zavedenie minimálnej mzdy.

Pán Radačovský využil svoj čas tak, že namiesto ďalšej otázky informoval kolegov o tom, že je hrdý východniar.

Kotlebovi europoslanci, stratení v EP, využijú každú rozpravu na promo bľabotanie o tom, ako hája slovenské záujmy. Napokon je z toho len takáto trápna fraška,” a pridala na sociálnu sieť nasledovné, skrátené video:

Radačovský následne publikoval celé svoje vystúpenie, z ktorého je jasné, že Nicholsonová svoju kritiku značne nafúkla 

“Pravdepodobne „z technických príčin“ publikovala len časť z môjho vystúpenia na videozaznáme, a z tohto potom vyvodila omylom nesprávne závery, ktoré publikovala na svojej FB stránke dňa 9.10.2019″, reaguje na sociálnej sieti Radačovský a ďalej pokračuje:

“Skutočnosť bola taká: položil som otázku designovanému komisárovi v takomto doslovnom znení:

„Malí a strední podnikatelia vytvárajú v EÚ a v mojej vlasti na Slovensku 2/3 pracovných miest. Je zrejmé, že prípadný BREXIT ak nastane, sa určite dotkne trhu aj podnikania a teda malých aj stredných podnikateľov.


A teraz moja otázka: čo pre malých a stredných podnikateľov ako budúci možný výkonný podpredseda pre hospodárstvo fungujúce v prospech ľudí v prípade BREXITU, ste pripravený zo svojej pozície urobiť, ale aj čo ste pripravený urobiť pre zlepšenie malého a stredného podnikania v prípade, že by k BREXITU nedošlo?“

Ďalej som uviedol: „Tvrdím, že malí a strední podnikatelia sú najviac zraniteľní a je potrebné ich v EÚ chrániť a podporovať ich viac ako doposiaľ, týka sa to predovšetkým malých krajín ako je Lotyšsko, Estónsko, Slovinsko, ale aj Slovensko, moja vlasť a iné východné krajiny. 

Čo hodláte v tomto smere urobiť? Mám na mysli – ako sa dá zlepšiť legislatívne lepší prístup ku kapitálu malých a stredných podnikateľov, respektíve pre malé a stredné podniky.“

“Slovensko je predsa moja vlasť a mám záujem, aby sa našim podnikateľom darilo”

Slovenský europoslanec za ĽSNS tvrdí, že je jasné, že sa zaujímal o budúcu existenciu malých a stredných podnikateľov, ktorých považuje za pilier ekonomiky. Nicholsonovú podľa neho len nahnevalo, že pri tom zdôrazňoval Slovensko ako svoju vlasť.

“Slovensko je predsa moja vlasť a mám záujem na tom, aby sa malým a stredným podnikateľom na Slovensku darilo. Túto časť otázky a túto časť videozáznamu vo svojom príspevku pravdepodobne omylom nezverejnila.”, ironizuje Radačovský. 

“Zverejnila len druhú časť videozáznamu, aj to nie celú, kde som po odpovedi pána Dombrovskisa len konštatoval, že si vážim jeho prácu v súvislosti z revitalizáciou v spoločnosti airBaltic a samozrejme som vyzdvihol Slováka z východného Slovenska, ktorý sa na tejto revitalizácii podieľal. To, že sa to pani Nicholsonovej nepáči, že som použil pojem Slovak z východného Slovenska a búchaním kladivka vyzývala, aby som dokončil otázku, pretože som prekročil limit, tak nech mi to prepáči, že som sa ako Slovák narodil a že som na to hrdý, pretože niekto sa ako človek rodí a niekto len vznikne, ani jeden ani druhý však za to nemôže…”

“Nebolo mi umožnené položiť doplňujúcu otázku, týkajúcu sa európskej minimálnej mzdy.


Z celého pripojeného videozáznamu niekto omylom z mne neznámych príčin uviedol len časť z videozáznamu, a to ešte so zvláštnym politickým komentárom, hoci sa výlučne jednalo o odbornú tému. Je veľká škoda, že Slováci skôr zvyknú veriť politikom ako odborníkom, ba dokonca niektorí nerozvážne budú nie odborníkov ale politikov voliť v nadchádzajúcich parlamentných voľbách na Slovensku.”

Záverom sa Radačovský za takéto pôsobenie Nicholsonovej ospravedlňuje Slovákom, a posiela jej odkaz výrokom herca Miloša Kopeckého z československého filmu: “Ty krávo nebeská!”

Celé vystúpenie Radačovského tu:

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj