Palma de Mallorca 10. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alvaro Barrientos)

Na Malorku sa v piatok po dvoch rokoch zákazu vrátili býčie zápasy. Stalo sa tak po tom, ako čiastočný zákaz tejto tradície zrušil španielsky ústavný súd, informovala stanica BBC

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Časť zákona prijatého malorským parlamentom zakazovala usmrcovanie býkov počas týchto zápasov známych ako korida. Španielsky ústavný súd však rozhodol proti danej legislatíve, argumentujúc tým, že ide o neodmysliteľnú súčasť týchto zápasov. Ochrancovia práv zvierat vyhlásili, že rozhodnutie súdu je “príšerné” a plánujú proti obnoveniu koridy na Malorke protestovať.

Malorská aréna Coliseo Balear, kde sa v piatok konal prvý obnovený býčí zápas, oslavuje tohto roku 90. výročie svojho vzniku. Na zápase sa zúčastnili štyria známi toreadori.

Ústava krajiny chráni býčie zápasy ako súčasť španielskeho “národného dedičstva”.

Býčie zápasy v rozličných podobách existujú v Španielsku najmenej od čias Rímskej ríše. Ich v súčasnosti najrozšírenejší formát zahŕňajúci matadora so súknom a mečom získal svoju podobu v 18. storočí. V Španielsku sa ročne usporadúvajú stovky býčích zápasov, ale ich počet klesá.

Kroky k zákazu tejto tradičnej ľudovej zábavy učinili aj ďalšie dve španielske regionálne vlády – v Katalánsku a na Kanárskych ostrovoch. Mimo Španielska je táto činnosť obľúbená aj na juhu Francúzska, v Portugalsku a niektorých juhoamerických krajinách.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj