Lesbos 31. augusta 2019 (HSP/Welt/Foto:Screenshot:Video Welt)

Vo štvrtok sa vylodilo na Lesbose 16 člnov so stovkami ľudí na palube. Grécko predvolalo tureckého veľvyslanca

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na grécky ostrov Lesbos sa vylodilo vo štvrtok 16 utečeneckých člnov s približne 650 ľuďmi na palube

Na grécky ostrov Lesbos sa vylodilo vo štvrtok 16 utečeneckých člnov s približne 650 ľuďmi na palube. Počas najväčšieho masového príchodu za tri roky sa priplavilo do Lesbosu v priebehu jednej hodiny až 13 člnov, oznámila zhodne v piatok miestna polícia a Agentúra OSN pre utečencov UNHCR.

Grécka vláda predvolala tureckého veľvyslanca z dôvodu masového príchodu, uvádzalo sa v diplomatických kruhoch. Tureckému vyslancovi bolo vyslovená nevôľa kvôli nárastu počtu migrantov prichádzajúcich do Grécka cez Turecko.

Veľvyslanec ubezpečil, že Turecko sa cíti zaviazané uzavretou dohodou o utečencoch v roku 2016. Jadrom zmluvy je zníženie počtu migrantov cestujúcich do Európy cez Turecko.

„Boli sme prekvapení. Tento typ zosúladených príchodov sme v tomto počte nezažili od roku 2016“, uviedol hovorca UNHCR Boris Cheshirkov. Počet príchodov utečencov v Grécku vzrástol v auguste na približne 7 000, čo je najvyššia hodnota za tri roky. Podľa údajov humanitárnych organizácií väčšina ľudí pochádza z Afganistanu.

Migranti, ktorí prišli vo štvrtok, boli prevezení do tábora Moira na ostrove. Žije tam vyše 10 000 ľudí. Organizácie pre ľudské práva označujú Moiru za preplnenú, neistú a neľudskú. Tento mesiac bol pri násilných stretoch medzi utečencami zabitý jeden afganský chlapec a dvaja ďalší boli zranení.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj